برگزیده هاسیاستِتیتر یک

محمد محقق: اگر زمینه مذاکره فراهم شود، شورای عالی مقاومت حاضر به مذاکره است

محمد محقق عضو «شورای عالی مقاومت ملی» و مشاور امنیتی رئیس جمهور فراری افغانستان در دیدار با نماینده ویژه ایران در امور افغانستان گفته است که اگر زمینه مذاکرات بین الافغانی فراهم گردد این شورا حاضر به مذاکرات سازنده (با طالبان) می باشد.

محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و عضو شورای رهبری شورای عالی مقاومت ملی افغانستان در صفحه اجتماعی اش امروز (شنبه ۴ جدی) نوشت که با حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان دیدار کرده است.

آقای محقق در این دیدار گفت که چنانچه زمینه مذاکرات بین الافغانی فراهم گردد، شورای عالی مقاومت ملی حاضر به انجام مذاکرات سازنده برای حل و فصل قضایای افغانستان می باشد.

وی همچنین در این دیدار به فقر و بیکاری گسترده در کشور اشاره کرده و گفته است که فقدان امنیت روانی و فیزیکی و به تبع آن بیکاری و فقر و زندگی در زیر سایه نظام یک جانبه، سبب مهاجرت میلیون ها شهروند افغان به خارج از افغانستان شده است.

محمد محقق در همین حال از میزبانی مهاجرین افغان توسط جمهوری اسلامی ایران طی ۴ دهه گذشته قدردانی کرد و از اظهارت اخیر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران مبنی بر اینکه به مهاجرین افغان نباید به چشم بیگانه نگاه کرد نیز استقبال کرد.

حسن کاظمی قمی نیز در این دیدار اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران طرفدار صلح و ثبات در افغانستان می باشد و خواهان حل مسالمت آمیز قضایا از طریق مذاکرات بین همه طرف های سیاسی و قومی است.

لازم به ذکر است که پس از سقوط دولت پیشین و آمدن مجدد طالبان، علاوه بر جبهه احمد مسعود که در ولایت پنجشیر شکل گرفت، سران سیاسی کشور به شمول محمد محقق، عطا محمد نور، یونس قانونی، مارشال دوستم و …. نیز ائتلافی را تحت عنوان «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» ایجاد کردند و هدف آن را مذاکره با طالبان برای تشکیل دولت همه شمول در افغانستان اعلام نمودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا