سیاستِتیتر یک

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری با وزیر داخله/کشور ایران در ارگ دیدار کرد

در این دیدار آقای غنی گفت افغانستان همواره درصدد تقویت روابط تجاری خود با ایران بوده، و این موضوع نیز پس از توافق هسته ای ایران با شش قدرت جهانی با جدیت بیشتر دنبال خواهد شد.

در این دیدار، دو طرف در خصوص گسترش روابط و همکاری ها میان دو کشور به بحث و گفتگو پرداختند.

آقای غنی با تاکید بر اینکه مرزهای مشترک ایران و افغانستان باید نقطه همکاری های اقتصادی و امنیتی میان دو کشور باشد، گفت “افغانستان درصدد است تا پیشرفت های قابل ملاحظه ای میان دو کشور صورت بگیرد زیرا هر دو کشور با فرصت ها و آزمون های مشترک روبرو هستند.”

رئیس جمهوری کشور خاطر نشان کرد که افغانستان هیچ گاه حقایق را انکار نکرده است، بلکه همواره بدنبال راه حلی برای مشکلات بوده است.

وی افزود افغانستان خواستار افزایش مراکز گمرکی میان افغانستان و ایران می باشد زیرا این موضوع می تواند به درآمدهای دو کشور افزوده و از پدیده قاچاق جلوگیری کرد.

آقای غنی در این دیدار همچنین به موضوع مهاجرین افغانی مقیم ایران نیز اشاره کرد و گفت مشکلات مهاجرین در ایران باید در یک چهارچوب مشخص دسته بندی شده و به صورت مرحله ای به آنها پرداخته شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر داخله/کشور ایران نیز بار دیگر بر رابطه دوستی و برادری میان ایران و افغانستان اشاره کرد و گفت، ما نسبت به آینده دوستی دو کشور متعهد هستیم.

آقای رحمانی گفت “ایران به عنوان یک همسایه نزدیک افغانستان می داند که هر تهدیدی که علیه افغانستان باشد متوجه ایران نیز است.”

وی افزود برای حل مشکلات اقتصادی و امنیتی باید با فقر و جهل مبارزه کرد، زیرا دشمن از همین مجراها از مردم استفاده سوء میکند.

وزیر داخله ایران علاوه کرد “امنیت افغانستان برای ما مهم است و علاوه بر دوستی و برادری میان دو کشور، رهبری سیاسی ایران با درک وضعیت این کشور، در جهت آوردن صلح، با افغانستان همکاری می کند.”

لازم به ذکر است که در این دیدار که دیروز بعداز ظهر در ارگ ریاست جمهوری صورت گرفت، صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشور، اکلیل حکیمی وزیر مالیه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی و عبدالسلام رحیمی رئیس اداره امور کشور نیز حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا