سیاست

محقق: طالبان بساط حکومت فاسد و تبعیض گرای غنی را جمع کرد

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان گفته است به منظور ایجاد ثبات ملى در کشور، یک حکومت مبتنی بر اراده مردم و مشارکت همه اقوام و مذاهب شکل گیرد.

آقای محقق، با نشر پیامی در صفحه فیس‌بوکش تأکید کرده است حکومت آینده نباید یک‌جانبه باشد. او گفته است در این راستا مذاکره با سران جهادى و سیاسى و شخصیت‌هاى ملى ضرورت انکارناپذیر است.

محقق هم‌چنان تصریح کرده در حکومت جدید باید به ارزش‌هاى دینى، ملى، حقوق بشر، زنان، حقوق اقوام و مذاهب احترام گذاشته شود.

به باور آقای محقق، جهت تحکیم ثبات و امنیت کشور، باید شرایط برای همکاری کشورهاى منطقه و جلب کمک‌هاى جامعه جهانى به افغانستان فراهم شود.

محمد محقق هم‌‍چنان گفته از نظر او تسلط طالبان بر کشور و خصوصاً کابل، هم خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد. رهبر حزب وحدت مردم توضیح داده که با ورود طالبان به کابل، بساط یک حکومت «چپاول‌گر فاسد» و «تبعیض‌گراى منفور» برچیده شد و مردم از شر آن نجات یافت.

محقق تصریح کرد حکومت تحت رهبری اشرف غنی، رییس‌جمهور فراری کشور، در برابر چشمان حیرت‌زده مردم دنیا و افغانستان، سرمایه‌هاى ملى و کمک‌هاى جهانى را به نفع خود غارت می‌کرد.

به باور محقق، اشرف غنی با اعمال تبعیض‌هاى ناروا شیرازه وحدت ملى را از هم پاشید و دشمنى را با اقوام و شخصیت‌ها به‌حدى به اوج رسانید که در برابر تهاجم طالبان به کابل تنها ماند.

او در ادامه اما گفته است طالبان نباید از طریق زور و ایجاد رعب و وحشت وارد کابل می‌شدند؛ بلکه ایجاب می‌کرد طبق یک تفاهم ملى با مشارکت همه‌گانى حکومت جدید ایجاد می‌شد و برخی نابسامانی‌ها و زورگویی‌ها پیش نمی‌آمد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا