سیاست

محقق: روسیه پاسخ همکاری نظامی با طالبان را در قزاقستان دریافت می کند

محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در واکنش به بحران قزاقستان می گوید که روسیه پاسخ همکاری های نظامی خود با طالبان را در قزاقستان دریافت می کند.

محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در صفحه اجتماعی اش در واکنش به ناآرامی های قزاقستان و سقوط دولت در این کشور نوشته است به نظر او این بحران زنگ خطری برای روسیه است و مسکو پاسخ همکاری های نظامی اش با طالبان را در قزاقستان دریافت می کند.

وی افزوده است: «قضیه زمانى خطرناک تر می شود که این کشور پهناور با داشتن حدود بیش از دو میلیون و هفتصد هزار کیلومتر مربع مساحت، نهمین کشور بزرگ جهان از نظر وسعت خاک و با داشتن منابع سرسام آور معادن زیر زمینى که با روسیه هزاران کیلومتر مرز مشترک هم دارد، در اختیار تروریزم بین المللى و در دسترس حریفان بین المللى و منطقه اى روسیه قرار بگیرد؛ انگاه روسیه ای که در مرزهاى شرقى هزاران کیلومترى خود درگیری خواهد شد، به مراتب خطرناک تر از اوکراین برای او است، زیرا با سقوط قزاقستان کشورهاى همسایه هاى شرقى آن نیز به شدت آسیب پذیر خواهد شد.»

محمد محقق علاوه کرده است که بى جهت نیست که تحریک طالبان خواستار برخورد مسالمت آمیز با شورشیان و حل و فصل قضیه از طریق گفتگو شده است، که این یک نوع اظهار قیمومیت از سوى طالبان بر شورشیان قزاقستانى تلقى می شود و نیز بعضى خبرگزاری ها نوشتند که پشت سر تظاهر کنندگان قزاق، شورشیان مسلحى هستند که در افغانستان در جنگ بودند.

گفتنی است که قزاقستان چند روزی است درگیر اعتراضات گسترده مردمی است که با افزایش ناگهانی بهای سوخت در این کشور جرقه این اعتراضات شروع گردید.

دولت قزاقستان در روزهای اولیه اعتراضات استعفای خود را اعلام کرد اما تظاهرات کنندگان به اعتراضات گسترده خود ادامه دادند.

رسانه های محلی قزاقستان گزارش کردند که معترضان شمار زیادی از ساختمان ها و تاسیسات دولتی را تخریب کرده اند و از همین رو رئیس جمهور مستعفی این کشور به نیروهای امنیتی دستور شلیک بدون اجازه را به معترضان داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا