• انتشار: ۲۰ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۵:۴۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 59222
پرینت

محقق: حکومت در قبال نسل کشی هزاره ها تنها به یک پیام تسلیت اکتفا نکند

به دنبال تیرباران ماین‌پاک‌های هزاره‌تبار از سوی مهاجمان در ولایت بغلان، محمد محقق، مشاور ریاست‌جمهوری، از شورای امنیت سازمان متحد خواسته است نسل‌کشی هزاره‌ها در افغانستان را به رسمیت بشناسد.

آقای محقق، روز پنج‌شنبه -۲۰ جوزا- در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است: «قبلا در انفجار فاجعه‌بار مکتب سیدالشهدا، گفته بودم که سازمان ملل متحد باید کشتار دخترانی که همه دانش‌آموزان صنف ٧ تا ١٢ بودند و نیز حوادث سال‌هاى گذشته در مساجد، آموزشگاه‌ها، زایشگاه‌ها و کلپ‌هاى ورزشى را به عنوان نسل‌کشى هزاره‌ها در افغانستان به رسمیت بشناسد.»

به گفته‌ی او، افرادی که در مکتب و مراکز آموزشی قتل‌هام می‌شوند، غیرنظامی، بدون ضرر و خردسال اند و قتل‌عام آن‌ها هیچ توجیهى ندارد و از مصادیق بارز جنایت علیه بشریت و جنوساید است.

آقای محقق، افزود کشتار ماین‌پاک‌های موسسه‌ی ماین‌روبی هلوترست در بغلان، با تفکیک و شناسایى قومیت و هدف قرار دادن هزاره‌ها، نشان دیگرى از این جنایت ضدبشرى است که باید شوراى امنیت سازمان ملل متحد، تدابیر پیش‌گیرانه‌ای را روی دست گیرد و با به رسمیت‌شناختن کشتار هزاره‌ها به عنوان نسل‌کشى، عاملان آن را شامل تحریم‌ها کند.

مشاور ریاست‌جمهوری، تأکید کرده است که حکومت افغانستان نیز باید در قبال چنین حوادثی، اقدام عملى و مؤثرترى را در جهت حمایت از هزاره‌ها روى دست بگیرد و تنها به یک اظهار همدردى اکتفا نکند.

سه‌شنبه‌شب -۱۸ جوزا- مهاجمان وارد کمپ ماین‌روبی در ساحه‌ی دروازه‌کن شیخ جلال ولسوالی بغلان مرکزی شده و ماین‌پاکان را تیرباران کردند. در این رویداد، ۱۰ کارمند ماین‌پاکی جان باختند و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند.

جیمز کووان، رییس موسسه‌ی ماین‌روبی هلوترست، گفته است که در حمله بر کمپ کارمندان این موسسه در ولایت بغلان، مهاجمان در جست‌وجوی کارمندان هزاره‌تبار بوده اند.

او افزوده است: «حمله ساعت ۰۹:۵۰ سه‌شنبه‌شب به رخ داد. مهاجمان داخل کمپ هلوترست در ولایت بغلان شدند. ۱۱۰ کارگر در داخل کمپ بودند و مهاجمان می‌خواستند کارمندان هزاره‌تبار و شیعه را جدا کنند. اعضای کمپ نام آن‌ها را ندادند و مهاجمان به داخل اتاق خواب تک تک افراد شده و تلاش کردند تا کارمندان پنهان‌شده را بکشند.»

هرچند گروه داعش مسؤولیت این حمله را به عهده گرفته؛ اما حکومت افغانستان، گروه طالبان را مسؤول این رویداد دانسته است.

با این حال، گروه طالبان گفته است که حمله بر کارمندان ماین‌پاکی در بغلان، کار جنگ‌جویان این گروه نبوده است.

یوناما، اتحادیه‌ی اروپا و آلمان، این حمله را محکوم کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.