• انتشار: 12 می 2017
  • ساعت: 00:10
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20786
پرینت

محقق: حکومت افغانستان بر رشد ساحات محروم توجه بیشتر دارد

برای تطبیق پروژه های انکشافی وسرک سازی در مناطق مرکزی افغانستان حدود یک میلیارد دالر ازسوی حکومت بودجه درنظر گرفته شده است.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه افغانستان در مرکز ولایت بامیان گفت که حکومت وحدت ملی در زمینه توسعه‌ی متوازن در افغانستان تلاش می‌کند.

آقای محقق مدعی است که حکومت کنونی بیشترین توجه را به ساحات محروم افغانستان مبذول داشته و سرک حلقوی افغانستان در مناطق مرکزی یکی از پروژه‌های بزرگ دراین منطقه است.

اوگفت:”یک چیز را برای شما می‌گویم که در همین عرصه زیربنا، بعضی پروژه‌های اساسی جریان دارد و این حکومت با همۀ ناتوانی و ناکارآمدی که مردم می‌گویند، درهمین عرصه کارا است.”

او اضافه کرد که ارزش پروژه‌های که در هزاره جات تطبیق میشود، حدود یک میلیارد دالر است و اگر این پروژه‌ها کار شود هزاره جات از انحصار جغرافیایی بیرون می‌شود و این تنها یک وعده نیست.”

بیکاری

در این پروژه در حالی یاد آوری میشود که بیکاری یکی از مشکلات اساسی مردم افغانستان است که ولایت بامیان نیز از آن مجزا نمیباشد.

براساس ارقام رسمی وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین، در افغانستان هشت میلیون ۵۰۰ هزار نفر واجد شرایط کار وجود دارد که از این میان ۱.۵ میلیون نفر مطلق بیکاراند.

برخی از باشندگان ولایت بامیان با استقبال از آغاز کار این پروژه‌های انکشافی می‌ گویند که با عملی‌شدن این وعده‌های حکومت، معضل بیکاری کاهش خواهد یافت.

حسن یکی از باشندگان بامیان گفت:”ما از دولت کار می‌خواهیم و باید امنیت باشد، فعلآ ما بیکار استیم و روزانه حتی صد افغانی هم درآمد نداریم”.

فساد

شماری از افرادی که در ولایت بامیان بیکار اند می گویند که فساد موجود در ادارات حکومتی افغانستان یکی از دلایل عمده ای افزایش بیکاری است و دولت باید جلو آن را بگیرد.

به باور برخی از باشندگان بامیان، شماری از پروژه‌های انکشافی که در سال‌های گذشته در بامیان تطبیق شده است، به دلیل موجودیت فساد گسترده از کیفیت پایین برخوردار بوده و بربهبود وضعیت اقتصادی خانواده‌ها تاثیری مثبتی برجا نگذاشته است.

ریاست کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین ولایت بامیان نیز می‌گوید که با آغاز پروژه‌های انکشافی دولت در این ولایت، زمینه کار برای تمام کارگران مسلکی و غیرمسلکی فراهم می‌شود.

محمدعلی سیغانی رئیس کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین ولایت بامیان گفت:”ما همه برای این دادخواهی می‌کنیم که بتوانیم سرمایه گذاری‌های کوچک و بزرگ را به بامیان بیاوریم تا برای تمام کارگران کار ایجاد شود و در این قسمت ما قدم‌های اساسی و اولیه را ماندیم”.

مقامات محلی بامیان تأکید دارند که با آغاز کاراین پروژه‌های انکشافی جهت ایجاد زمینه کار برای مردم؛ به هیچ کارگر و شرکت خارجی اجازه نخواهند داد و تمام این پروژه‌های انکشافی توسط شرکت‌های محلی و کارگران افغان مورد اجرا قرار می گیرند.

بیکاری و فقر در افغانستان سبب شده است که در سال‌های اخیر هزاران جوان به کشورهای اروپایی سفر نمایند. براساس آمار اتحادیه کارگران ولایت بامیان، دراین ولایت بیش از یک صد و پنجاه هزار نفر بیکار اند.

منبع: VOA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.