• انتشار: ۲۳ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۰:۱۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 59347
پرینت

محقق، نور و دوستم جبهه مشترک ضد طالبان تشکیل می دهند

محمد محقق، مشاور ارشد ریاست جمهوری و رهبر حزب وحدت اسلامی از پیشنهاد عطامحمد نور برای تشکیل جبهه مشترک بین او و مارشال عبدالرشید دوستم علیه طالبان، حمایت کرد.

محقق روز یک‌شنبه، بیست‌وسوم جوزا، در فیس‌بوکش نوشت:‌ »از پیام جناب استاد عطامحمد نور که خواستار وحدت میان خودشان و مارشال دوستم و این‌جانب شده در چوکات نظام جمهورى اسلامى حمایت می‌نمایم.»

عطامحمد نور روز شنبه‌ اعلام کرد که دوست دارد با مارشال عبدالرشید دوستم و محمد محقق طبق یک «پالیسی روشن» بدون شکل‌دهی حکومت «ملوک‌الطوایفی» برای دفاع از افغانستان تلاش کند.

به تازه‌گی مارشال دوستم به خط نبرد در ولایت‌های شمالی حضور یافته است. این موضوع به بحث جدی در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده و شماری از اقدام مارشال دوستم حمایت کرده‌اند. ولایت‌های شمالی این روزها درگیر نبرد سنگین است.

نور در یادداشتی که در صفحه‌ فیس‌بوکش نشر کرد، نوشته است: «مارشال دوستم حق دارد تجهیزات و امکاناتی را که از برخی کشورها به دست آورده است، به نمایش بگذارد و از آن در دفاع از وطن استفاده کند. اما ما به دفاع جمعی و بسیج کلان نیاز داریم.»

او افزوده است که بدون شریک‌سازی دیگران در تصمیم‌گیری‌ها و سهم‌دهی به تمام اقوام و طرف‌های دخیل در قضایای کشور و بدون علاقه و تصمیم‌ به شکل‌دهی اجماع ملی، رسیدن به صلح، آرامش و مهار طالبان ناممکن است.

نور می‌گوید که در حال حاضر در قرنطین به سر می‌برد و در روزهای آینده بر می‌گردد که در کنار مردم باشد.

عطامحمد نور می‌گوید که براساس برنامه جدید حکومت، آن شمار از ولسوالی‌های سخت‌گذر که ظرفیت دفاع و اکمال نیرو در آن‌جا دشوار است، تخلیه می‌شود. نور تأکید کرده است که در این کار باید با مردم محل و فرماندهان محلی مشورت صورت گیرد تا از آسیب رسیدن به مردم جلوگیری شود.

مارشال عبدالرشید دوستم تاکنون به صورت رسمی در این مورد واکنش نشان نداده است.

نور در حالی خواستار این جبهه شده است که شمال کشور این روزها نبردهای سنگین و سخت را تجربه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.