فرهنگی هنری

محصلان بدخشان با برپایی نمایشگاهی تولیدات محلی خود را به نمایش گذاشتند

محصلان یک دانشگاه خصوصی در شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان با برپایی یک نمایشگاه، تولیدات محلی این ولایت را به نمایش عموم گذاشتند.

فرآورده های زراعتی، تولیدات محلی، آثار هنری به شمول خطاطی و نقاشی و در نهایت ذوق و اشتیاق دانشجویان اناث و ذکور این دانشگاه سبب شده تا صدها تن از این نمایشگاه دیدن کنند.   

عبدالاحد حاجی زاده رئیس موسسه تحصیلات عالی برنا در بدخشان، هدف از برگزاری این نمایشگاه را تشویق دانشجویانی بیان می کند که در شرایط دشوار پیش آمده در کشور از ادامه تحصیل دلسرد شده اند.

وی می گوید، در این نمایشگاه غذاهای محلی، صنایع دستی، کتاب، کارهای هنری، نقاشی، خطاطی، آثار فرهنگی و اجناس عتیقه به نمایش گذاشته شده است.

طبق گفته های آقای حاجی زاده، این نمایشگاه در واقع بخشی از کار عملی دانشجویان این نهاد تحصیلی می باشد که در قالب ۹ تیم با یکدیگر به رقابت پرداخته و از این میان، سه تیم به عنوان تیم ممتاز جایزه دریافت خواهند کرد.

فخریه دانشجوی دانشکده اقتصاد این دانشگاه و مسئول تیم نمایش «دهکده» در این نمایشگاه می باشد که صنایع دستی بانوان و «منتوی» دست پخت خود را به نمایش گذاشته است.

او از میزان مراجعه بی پیشینه مردم بدخشان برای دیدن از این نمایشگاه سخن می زند و همچنان امیدوار است که در این مسابقات برنده شود.

با این حال تماشاگران نیز این ابتکار جوانان بدخشان را به دیده قدر می نگرند و امیدوارند که دروازه های دانشگاه های دولتی و مکاتب به روی دانش آموزان دختر نیز بازگشایی شود.

خانم فانوس یک تن از اشتراک کنندگان این برنامه، برگزاری این نمایشگاه را برای انگیزه دادن جوانان که با آمدن تحولات اخیر ناامید شده اند موثر بیان نموده و از حکومت طالبان می خواهد که درب دانشگاه ها و مکاتب را به روی محصلان و متعلمان دختر و پسر باز نمایند.

این نمایشگاه در آغاز به گونه مختلط میان بانوان و آقایان برگزار شده بود، اما طالبان گفتند که آقایان و بانوان باید در اوقات جداگانه از این نمایشگاه دیدن نموده و از مختلط بودن بپرهیزند.

طالبان برای آقایان و بانوان پانزده دقیقه وقت تعیین نموده اند که هر کدام باید در وقت معین از این نمایشگاه دیدن کنند.

این نخستین باری است که محصلان یک دانشگاه خصوصی در بدخشان تولیدات محلی این ولایت را به نمایش می گذارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا