• انتشار: 24 اکتبر 2020
  • ساعت: 17:33
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49981
پرینت

محب: طالبان تا در جنگ شکست نخورند صلح نمی کنند

حمدالله محب مشاور امنیت ملی می گوید طالبان چون به قدرت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان باور ندارند فکر می کنند با خروج امریکا ارتش افغانستان از هم می پاشد بنابراین طالبان تا در جنگ شکست نخورند، صلح نمی کنند.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی گفت جنگ و صلح با هم ادامه دارد و طالبان هرگز صلح نخواهند کرد، مگر اینکه باور کنند در جنگ شکست می‌خورند.
آقای محب گفت: « ما همه تلاش خود را می‌کنیم تا به صلح فرصتی بدهیم. ما مشتاقانه منتظریم ببینیم که آیا طالبان مایل به مصالحه هستند و در مورد نقش شان در آینده افغانستان واقع‌بین هستند یا خیر. اما اگر آن‌ها همچنان پافشاری کنند که ما مردم افغانستان را به آن‌ها تسلیم می‌کنیم، بعد، ما یک برنامه دفاعی داریم که از مردم و کشورمان حفاظت می‌کند».
وی به بی بی سی گفت: «صلح و جنگ با هم ادامه دارد و طالبان هر گز به این زودی با ما صلح نمی‌کنند، مگر اینکه باور کنند ما می‌توانیم آن‌ها را در جنگ شکست دهیم. بنا براین، آن‌چه آن‌ها انجام می‌دهند، گرفتن وقت است چون به توانایی‌های ما باور ندارند».
مشاور امنیت ملی خاطرنشان کرد طالبان فکر می‌کنند وقتی امریکایی‌ها بروند، نیروهای امنیتی افغانستان از هم فرو می‌پاشد و حکومت قادر نخواهد بود تا به بقای خود ادامه دهد.
آقای محب تأکید کرد: «آن‌ها (طالبان) هنوز باور ندارند که عملیات‌ها از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی انجام می‌شود، آن‌ها ادعا می‌کنند که امریکایی‌ها حتماً‌ به ما کمک می‌کند. من خبری برای آن‌ها دارم، بدبختانه، این حقیقت ندارد».
در رابطه به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده و تأثیر آن بر افغانستان، نیز محب گفت امریکایی‌ها بر این باور هستند که وقت آن است تا نیروها به ایالات متحده باز گردند، بنابر این، هر دولتی که روی کار آید، فکر می‌کنم این پالیسی آن خواهد بود. تنها چیزی که فرق خواهد کرد، رویکرد آن است.
وی با اشاره به احتمال بروز جنگ داخلی گفت: «اگر ما قادر به تأمین امنیت و نجات افغانستان از جنگ داخلی نباشیم، این مسئله بار بزرگی در ذهنم است که فکر می‌کنم زندگی با آن بسیار سخت خواهد بود».
مشاور امنیت ملی افغانستان تأکید کرد تهدید جنگ داخلی بسیار محتمل است، اما حکومت افغانستان هر کاری می‌کند تا از آن جلوگیری کند.
او در عین حال از طالبان خواست با حسن نیت گفت‌وگو کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.