• انتشار: 22 ژانویه 2020
  • ساعت: 12:46
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 41061
پرینت

محاکمه ترامپ در سنای امریکا آغاز شد

اولین جلسه روند استیضاح و محاکمه دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا روز گذشته در مجلس سنای آن کشور آغاز شد.

اولین جلسه روند استیضاح و محاکمه دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا روز گذشته در مجلس سنای آن کشور آغاز شد.
به نقل از صدای امریکا، در این مرحله که مشابۀ یک «جلسۀ قضایی» یا «محاکمه» می‌باشد، هرکدام از مدعیان و وکلای مدافع رییس جمهور ترامپ تلاش خواهند کرد که با ارایۀ اسناد و دلایل، قناعت سناتوران امریکایی را حاصل کنند.
پس از حدود سه ماه تحقیقات، مجلس نمایندگان کانگرس ماه گذشته دونالد ترمپ را به «سؤ استفاده از قدرت و ممانعت در برابر کار کانگرس» متهم کرد.
در موارد مربوط به تصمیم نهایی در مورد استیضاح روسای جمهور، قانون اساسی ایالات متحده به مجلس سنای کانگرس صلاحیت داده است که برای رد یا تایید اتهامات علیه رییس جمهور، حالت محکمه را به خود اختیار کند.
قرار است که با آغاز روند «محاکمه» در سنا، اعضای این مجلس روی طرزالعمل این روند رای گیری کنند.
سناتوران جمهوریخواه که با داشتن ۵٣ کرسی اکثریت را در این مجلس تشکیل می‌دهند، دوشنبه شب (٢٠ جنوری) از یک طرزالعمل چهار صفحه‌ای پرده برداشتند.
براساس این طرزالعمل، ط‏رفین دعوا مدت دو دو روز فرصت خواهند داشت تا اسناد و دلایل خود را در مجلس سنا ارایه کنند.
یک طرف دعوا را یک هیئت هفت نفری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان تشکیل می‌دهد که نقش سارنوال را در این روند ایفا می‌کنند و طرف دیگر آن یک تیم حقوقی و وکلای مدافع آقای ترمپ استند که از رییس جمهور ترامپ دفاع می‌کنند.
پس از سپری شدن این مرحلۀ چهار روزه، سناتوران امریکایی که نقش هیئت منصفه را دارند، حدود ١۶ ساعت فرصت خواهند داشت تا از طرف‌های دعوا پرس و پال کنند و بعداً چهارساعت فرصت خواهند داشت تا در مورد پاسخ طرف‌های دعوا بحث کنند و روی این تصمیم بگیرند که آیا ضرورت به حاضر ساختن شاهدان احساس می‌شود یا خیر؟
اعضای دموکرات کانگرس این طرزالعمل را مورد انتقاد قرار داده و گفته‌اند که جمهوری‌خواهان با ارایۀ این سند کوشش کرده‌اند تا مدعیان رییس جمهور ترامپ را در تنگای وقت قرار دهند. دموکرات ها همچنان گفته اند که در برابر این طرزالعمل یک موقف قوی اختیار خواهند کرد.
ولی قصرسفید ضمن استقبال از این ط‏رزالعمل، بار دیگر گفته است که اتهامات در برابر رییس جمهور ترامپ غیرقابل استیضاح می‌باشد.
اما دموکرات‌ها گفته‌اند که دونالد ترمپ نه تنها این که مرتکب اعمال قابل استیضاح شده، بلکه با ممانعت در برابر کار کانگرس، تلاش کرده تا بر اعمال خود پرده پوشی نیز کند.
روند محاکمۀ رییس جمهور دونالد ترامپ در سنا از سوی جان رابرتس، قاضی‌القضات ایالات متحده رهبری می‌شود.
برای تایید اتهامات علیه دونالد ترمپ، به آرای دو ثلث اعضای سنا (۶٧ عضو) ضرورت است. مجلس سنای کانگرس امریکا ١٠٠ عضو دارد که ۵٣ عضو آن جمهوریخواه (هم حزبی ترامپ)، ۴۵ تن دموکرات و دو عضو آن مستقل می‌باشد.
در صورتی که اتهامات وارده بر رییس جمهور از سوی مجلس سنا تایید شود، رییس جمهور از وظیفه‌اش عزل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.