• انتشار: 12 سپتامبر 2019
  • ساعت: 10:56
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37658
پرینت
مذاکرات صلح دوباره آغاز می شود

مجمع صلح و نجات تشکیل شد

مجمع صلح و نجات افغانستان از بحران با مشارکت چهره هایی چون عطا محمد نور، اسماعیل خان، بسم الله محمدی و برخی دیگر از شخصیت های سیاسی برجسته کشور با هدف حل مشکلات و بحران های کنونی کشور تشکیل شد.

مجمع صلح و رهایی افغانستان از بحران با نشر اعلامیه‌ای تاکید کرد این مجمع با در نظرداشت شرایط ناگوار کشور، موج ناامنی‌ها، نگرانی‌های مربوط به برگزاری انتخابات شفاف و بحث مصالحه به عنوان اولویت مهم مردم افغانستان؛ ایجاد شده است.

استاد عطامحمد نور، یونس قانونی، محمد اسماعیل خان، احمد ولی مسعود، بسم الله محمدی، عبدالستار مراد و برخی از چهره‌های تأثیر گزار سیاسی در شهر هرات گردهم آمدند و هسته اولیه مجمع صلح و نجات را تأسیس و توسعه آن را مورد تصویب قرار دادند.

در اعلامیه گفته شد این مجمع به منظور نجات کشور از بحران‌های موجود و مشکلاتی ناشی از تعویق گفتگوهای صلح و تهدیدات پیشروی انتخابات ریاست جمهوری، ایجاد شده است.

ایجاد محورِ مطمئن برای انسجام مردم افغانستان و تلاش برای رهایی کشور از بحران‌های، حمایت از روند صلح عادلانه و تشویق طرف‌های ذیدخل برای آغاز دوباره مذاکرات، ارائه طرح جامع برای صلح پایدار و تلاش برای آغاز مذاکرات همه شمول بین الافغانی از اهداف مهم این مجمع خوانده شده است.

این مجمع بیان داشت برای برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه، مشروع و قابل پذیرش مردم افغانستان نیز طرحی را ارائه خواهد کرد.

همچنین، مجمع صلح و رهایی افغانستان از بحران یادآور شد از طرح شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر تعویق انتخابات و اولویت دادن به روند صلح حمایت کرده و میکانیزم شفافی را در این خصوص ارائه خواهد کرد.

این مجمع گفت برای اصلاح ساختار نظام جهت تحکیم وحدت ملی، عدالت اجتماعی و پاسخ‌گو سازی بیشتر نظام نیز کار می‌کند و در راستای توسعه این مجمع با سایر شخصیت‌های ملی و احزاب سیاسی نیز گفتگوی فراگیر انجام خواهد شد.

گفتنی است این مجمع دو روز پیش، گردهمایی بزرگی را در هرات راه اندازی کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.