• انتشار: 7 دسامبر 2019
  • ساعت: 21:33
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 39816
پرینت

مجلس نمایندگان بر حل تنش انتخاباتی میان کمیسیون و نامزدان معترض تأکید کرد

رییس مجلس نمایندگان ابراز امیدواری کرد تنش میان کمیسیون انتخابات و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به زودی حل شود.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان که در نشست امروز شنبه (۱۶ قوس) این مجلس صحبت می‌کرد، خطاب به نمایندگان گفت: “خبر خوبی برای مردم افغانستان است که فردا یکشنبه، کمیسیون انتخابات با نامزدان انتخابات در حضور دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل، روی بن بست انتخابات نشست دارند.”

آقای رحمانی ابراز امیدواری کرد این نشست بتواند بن بست انتخاباتی را بشکند و نتیجه انتخابات با تفاهم با نامزدان انتخاباتی اعلام شود.

در همین حال، عبدالعزیز ابراهیمی سخنگوی کمیسیون انتخابات در صحبت با خبرگزاری جمهورگفت:” رهبری کمیسیون انتخابات فردا یکشنبه (۱۷ قوس) با مسوولان تکت‌های معترض انتخاباتی در حضور‌ نهاد‌های ناظر انتخاباتی و رسانه‌ها جلسه توضیحی برگزار می‌کند”.

آقای ابراهیمی گفت:” ما تلاش می‌کنیم که تکت‌های معترض انتخاباتی را قناعت داده و روند بازشماری و تفتیش آراء را در هفت ولایت باقی مانده آغاز کنیم”.

وی بیان داشت:” اگر احیانآ نشست فردای ما درباره آغاز بازشماری و تفتیش آراء در هفت ولایت با تکت‌های معترض انتخاباتی نتیجه نداد باز رهبری کمیسیون در چهارچوکات قوانین انتخاباتی تصمیم جدید درباره اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ششم میزان خواهد گرفت”.

این در حالی است که روند بازشماری آرا توسط کمیسیون انتخابات، از چندی به این طرف به بن بست خورده و هواداران نامزدان معترض در ۷ ولایت اجازه شروع این روند را نداده‌اند.

از دو هفته به این‌طرف هواداران تکت‌های انتخاباتی به ویژه تیم ثبات و همگرایی در اعتراض با بازشماری آرا از سوی کمیسیون در ولایت‌های مختلف دست به تظاهرات و راهپیمایی زده‌اند.

با این وجود، شماری از نمایندگان مجلس مانع تراشی برخی نامزدان را شرم آور خواندند؛ اما برخی دیگر تاکید کردند که عدم شفافیت در روند انتخابات مردم را به جاده‌ها کشانیده است.

لیلما احمدی یک عضو مجلس با اشاره به موانع بر سر روند بازشماری ۷ ولایت و تظاهرات هواداران نامزدان گفت: “با آن‌که تظاهرات حق مدنی مردم افغانستان است؛ اما به این معنی هم نیست که یک نامزد صد رای ندارد ولی بخاطر این‌که در قدرت آینده سهم داشته باشد تظاهرات به راه می‌اندازد و مانع روند بازشماری آرا می‌شود.”

خانم احمدی این اقدامات برخی نامزدان را شرم‌آور خواند و تاکید کرد تا کمیسیون انتخابات هرچه زودتر نتایج انتخابات را اعلام کند.

اما؛ مهدی راسخ دیگر عضو مجلس گفت که تظاهرات مردم در ولایت‌های مختلف نشان می‌دهد که مردم از شفافیت در روند انتخابات ناراضی هستند و کمیسیون انتخابات مکلف است که اقدامات لازم را جهت تامین شفافیت در انتخابات روی دست گیرد.

این در حالی است که روند بازشماری آرا به دلیل اعتراض هواداران نامزدان در هفت ولایت متوقف است و این مساله اعلام نتایج انتخابات را نیز به تعویق انداخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.