• انتشار: 19 ژوئن 2016
  • ساعت: 15:59
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10186
پرینت

مجلس سنا روز سه شنبه در مورد فرمان تقنینی رییس جمهوری تصمیم می گیرد

مجلس سنا در نظر دارد که فرمان تقنینی رییس جمهوری در مورد اصلاح نظام انتخاباتی را روز سه شنبه در آجندای این مجلس گذاشته شود تا سناتوران تصمیم گیری کنند.

فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سنا ضمن تایید این خبر گفت که این تصمیم بر اساس فیصله کمیته روسای مجلس سنا گرفته شده است.

آقای مسلم یار افزود که هر طرح قانونی که به مجلس سنا می آید این مجلس فقط حق دارند در خلال ۱۵ روز آن را تصویب یا رد کند.

در همین حال، برخی از سناتوران می گویند که باید برای آنان وقت بیشتر داده شود تا آنان فرمان اصلاح نظام انتخاباتی را با دقت بیشتر مطالعه کرده و در مورد آن تصمیم بگیرند.

محمد حنیف حنفی از سناتوران گفت: “فرمان اصلاح نظام انتخاباتی تا هنوز به دست ما قرار نگرفته است؛ فکر می کنم باید این فرمان هرچه زودتر به سناتوران توزیع شود تا ما به درستی بتوانیم در مورد آن تصمیم بگیریم”.

آقای حنفی افزود، سناتوران با مطالعه دقیق این فرمان، باید تعدیلات لازم را در آن وارد کند.

عبدالرحیم حسین یار نیز گفت: “در خصوص مطالعه فرمان اصلاح انتخاباتی باید به سناتوران فرصت داده شود تا فرمان اصلاح نظام انتخاباتی را با دقت بیشتر مطالعه کنند و اگر به نفع کشور بود به آن رای تایید دهند”.

آقای حسن یار خاطر نشان کرد که نباید با عجله در مورد این فرمان در مجلس سنا تصمیم گرفته شود.

اما رییس مجلس سنا این گفته های سناتوران را بهانه جویی می خواند.

فضل هادی مسلم یار گفت که این فرمان در ۲۸ ثور به تمام کمیسیون های مجلس سنا جهت مطالعه سناتوران تکثیر شده است و هیچ بهانه ای در زمینه وجود ندارد.

از سوی دیگر محمد علم ایزدیار گفت: “این فرمان باید توسط سناتوران تایید شود تا مسوولیت ما در برابر ملت ادا شود زیرا تمام مردم می خواهند که اصلاحات لازم در نظام انتخاباتی کشور وارد گردد”.

فرمان تقنینی اصلاح نظامی انتخاباتی هفته گذشته از سوی مجلس نمایندگان به دلیل آنچه نمایندگان آن را خلاف قانون اساسی خواندند رد شد و این تصمیم نمایندگان با واکنش های زیادی مردم و اقشار مختلف مواجه گردید.

در صورتی که این فرمان توسط مشرانوجرگه تایید شود، بعد از آن یک کمیسیون مشترک -مجلس نمایندگان و مشرانوجرگه- برای بررسی این فرمان تشکیل می شود تا تصمیم نهایی گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.