• انتشار: 21 جولای 2020
  • ساعت: 23:19
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46074
پرینت

مجلس دسترخان ملی را جمع کرد

حکومت بودجه دسترخوان ملی را ۲۴۴ میلیون دالر اعلام کرده بود، اما وزارت مالیه گزارش داده است که هزینه این برنامه ۲۸۰ میلیون دالر است و ۳۶ میلیون دالر برای نقل‌و‌انتقالات آن در نظر گرفته شده است.

اعضای مجلس نمایندگان روز سه شنبه در یک نشست فوق‌العاده، برنامه‌ی «دسترخوان ملی» حکومت را رد کردند.

برنامه دسترخوان ملی دو روز پیش توسط رئیس جمهور غنی به ارزش ۲۴۴ میلیون دالر برای بیش از چهار میلیون خانواده در ۳۴ ولایت افغانستان، افتتاح گردید.

نشستی ویژه امروز (سه شنبه، ۳۱ سرطان) به همین منظور دایر گردیده بود.

سیدعظیم کبرزانی، منشی کمیسیون مالی و بودجوی مجلس نمایندگان به رسانه ها گفت، مطابق ماده‌ی ۹۱ قانون اساسی، تمام برنامه‌های انکشافی و بودجوی از صلاحیت‌های پارلمان است و باید از سوی پارلمان به تصویب برسد.

اما حکومت طرحی را زیر نام «دسترخوان ملی» بدون مشوره با پارلمان و بدون طی مراحل روند قانونی آن از مرجع رسمی که مجلس نمایندگان است، تصویب کرده است.

منشی کمیسیون مالی و بودجوی پارلمان افزود حبیب زدران، معین این وزارت در نشست فوق‌العاده امروز مجلس قناعت نمایندگان را فراهم نتوانست و برنامه‌ی دسترخوان ملی حکومت با اکثریت آرا رد شد.

به گفته وی اعضای مجلس نمایندگان از وزارت مالیه خواسته‌اند که طرح بدیلی را به این مجلس ارایه کنند که از طریق آن ۲۸۰ میلیون دالر به کارهای زیربنایی‌تر و اولویت‌های اساسی مردم افغانستان از جمله بندهای آب، مکاتب و جاده‌ها به مصرف برسد.

وی افزود حکومت بودجه دسترخوان ملی را ۲۴۴ میلیون دالر اعلام کرده بود، اما وزارت مالیه گزارش داده است که هزینه این برنامه ۲۸۰ میلیون دالر است و ۳۶ میلیون دالر برای نقل‌و‌انتقالات آن در نظر گرفته شده است.

برنامه دسترخوان ملی قرار بود در دو مرحله تطبیق شود، مرحله اول آن شامل ۳۴ ولایت،۱۲۳ ولسوالی، ۱۲۸۹۶ قریه و در مجموع ۱،۶۷ میلیون خانواده را در بر می گرفت.

در این مرحله مجموع مصارف دسترخوان ملی به ۸۶ میلیون دالر میرسد که مواد اولیه همچون آرد، برنج، روغن، لوبیا و صابون دست شویی به مردم توزیع می گردید.

در مرحلۀ دوم نیز ۳۴ ولایت را در بر می گرفت که شامل ۲۳۵ ولسوالی، ۲۱۸۴۲ قریه بوده و ۲،۵ میلیون خانواده را در بر خواهد گرفت و بودجه آن به ۱۵۸ میلیون دالر می رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.