- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

مجلس خواهان همکاری نیروهای بین المللی در دفاع از تمامیت ارضی شد

طی دو روز گذشته درگیری های پراکنده ای بین نیروهای مرزی کشور و مرزبان کشور پاکستان روی داده است که بر اساس گزارش ها که یک مرزبان افغانستانی و ۶ پاکستانی کشته شده است.
مجلس نمایندگان، امروز چهارشنبه در صحن علنی مجلس اعلامیه را خواند: ” از همه همکاران بین‌المللی جداً می‌خواهیم تا مطابق به اسناد همکاری‌ها و توافقنامه‌های امنیتی با دولت جمهوری اسلامی افغانستان عمل نموده و ملت ما را در راه دفاع از حیثیت ملی و تمامیت ارضی حمایت همه جانبه نمایند.”
براساس موافقتنامه همکاری های امنیتی، در صورتی که افغانستان مورد حمله کشوری قرار گیرد، ایالات متحده امریکا موظف به حمایت است.
گفتنی است که پیش از این نیز، مناطق شرقی کشور بارها از سوی نیروهای پاکستانی مورد تهاجم قرار گرفت و علیرغم درخواست کمک واکنشی از سوی امریکا صورت نگرفت. کشور پاکستان نیز از همکاران نزدیک آمریکا است.
مجلس نمایندگان در بخشی از اعلامیه خود ضمن محکوم کردن آنچه که “گلوله‌باران” خطوط امنیتی نیروهای امنیتی افغانستان از سوی نظامیان پاکستانی خوانده شده، بر کنار گذاشتن اختلافات مقام‌های دولتی افغانستان تاکید کرده است.
در این اعلامیه همچنین از وزارت خارجه افغانستان خواسته شده که تنش‌های مرزی موجود را از طریق “دیپلماسی مثبت مبتنی بر حفظ منافع ملی و منطقه‌ای و تدارک مذاکره مثبت بین هر دو طرف” حل کند.
این اعلامیه در حالی صادر شده که تنش مرزی بین دو کشور شب گذشته نیز جریان داشت و تعدادی دیگر نیز در شب گذشته کشته و زخمی شده اند.
گزارش‌هایی هم در دست هستند که نشان می‌دهند شماری از ساکنان مناطق نزدیک به محل درگیری در تورخم مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.