• انتشار: 11 دسامبر 2019
  • ساعت: 16:14
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39902
پرینت

مجلس به جنجال کشیده شد/ سرپرست وزارت مالیه بدون پاسخ مجلس را ترک کرد

همایون قیومی در نشست امروز مجلس نمایندگان حاضر و به تالار عمومی نیز دعوت شد؛ اما نشست به دلیل جنجال نمایندگان بر سر قانون حمایت از کودکان به هرج و مرج کشیده شد.

همایون قیومی برای پاسخ‌گویی به سوالات نمایندگان مجلس در خصوص ده‌ها مورد تخطی قانونی در مصرف بودجه سال مالی ۱۳۹۷ به نشست عمومی امروز چهارشنبه (۲۰ قوس) مجلس نمایندگان فرا خوانده شده بود.

پیش از این نمایندگان مجلس، سرپرست وزیر مالیه را به دلیل تخطی‌های قانونی، چندین مورد تعدیل غیر قانونی و نیز اضافه مصرفی حدود ۶ میلیارد افغانی در گزارش قطعیه (صورت حساب مصارف دولت) بودجه ۹۷ متهم کرده بودند.

همایون قیومی در نشست امروز مجلس نمایندگان حاضر و به تالار عمومی نیز دعوت شد؛ اما نشست به دلیل جنجال نمایندگان بر سر قانون حمایت از کودکان به هرج و مرج کشیده شد.

بسیاری نمایندگان از کرسی‌های شان برخواستند و دور و بر میر رحمان رحمانی رییس مجلس را خیمه زدند تا بر بنیاد پیشنهاد برخی آنان، قانون حمایت از کودکان را دوباره منحیث یک بحث فوری در آجندای نشست امروز مجلس بگنجاند.

اما؛ از آنجای که رحمانی نشست را دور از کنترل خود تصور کرد؛ بدون آنکه به آجندای اصلی توجه کند، پایان نشست را اعلام کرد و همایون قومی بدون ارائه پاسخ از مجلس خارج شد.

این دومین باری است که آقای قیومی به مجلس حاضر می‌شود؛ اما بدون پرسش و پاسخ نشست را ترک می‌کند.

دو هفته پیش نیز همایون قیومی به همین خاطر در یک نشست استماعیه مجلس حاضر شده بود؛ اما از آنجایی ‌که نمایندگان تاکید کردند که او باید به سوالات آنان پاسخ‌گویی کند، قیومی گفت که برای پاسخ به سوالات نمایندگان آمادگی ندارد و از مجلس رخصت شد.

با این وجود، برخی نمایندگان هیات اداری به ویژه میر رحمان رحمانی را به ضعف و ناتوانی در اداره نشست‌های مجلس متهم می‌کنند.

محمد علی اخلاقی در این خصوص گفت: “یک تعداد وکلا احتمالاً به صورت عمدی نظم نشست امروز مجلس را برهم زدند تا مجلس نتواند سرپرست وزیر مالیه را استجواب کند و رییس مجلس هم مدیریت ندارد و نتوانست نشست را کنترل کند.”  

عظیم کبرزانی عضو دیگر مجلس هم گفت: “امروز ما روی قطعیه که یک بحث مهم است و میلیاردها افغانی در آن حساب دهی نشده، بحث داشتیم و سرپرست وزیر مالیه هم آمده بود؛ اما متاسفانه در نتیجه سوء مدیریت رییس مجلس به هرج و مرج کشیده شد.”

نشست مجلس روی قطعیه ۹۷ در حالی برهم خورد که قرار است بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۹ به زودی به مجلس معرفی شود؛ اما بر بنیاد قانون تا زمانیکه نمایندگان بر سر قطعیه تصمیم گیری نکند، بودجه سال جدید که حدود یک ماه و ده روز از آغاز آن باقی مانده، هم به مجلس معرفی نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.