• انتشار: 21 جولای 2015
  • ساعت: 13:44
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1127
پرینت

مجلس بزرگان/ مشرانو جرگه به تعطیلات تابستانی رفت

مجلس بزرگان شورای ملی آخرین جلسه خود از اجلاس اول سال پنجم دوره شانزدهم تقنینی را دایر کرد و از امروز (سه شنبه) به مدت ۴۵ روز به تعطیلات تابستانی می رود.

این مجلس در شانزدهم حوت سال ۱۳۹۳ شروع به کار کرده بود که در مدت چهار و نیم ماه توانسته است ۳۶ جلسه عمومی را دایر کند که عرصه های قانون گذاری، نمایندگی و انعکاس خواست های مردم و نظارت پارلمانی کار کرده است.

غلام محی الدین منصف، رئیس امور تقنین و تنظیم جلسات گفت که مجلس بزرگان در عرصه قانون گذاری؛ قانون های نشانه های محل تولید، مراسم عروسی، اداره امور مالیاتی و قانون مسافرت و اقامت اتباع خارجی در کشور را تصویب کرده است.

آقای منصف اظهار کرد که فرمان های ریاست جمهوری در مورد ایجاد دفتر ریاست اجراییه و دارانشای شورای وزیران و قانون تنظیم سرپرستی وزارت خانه ها و اداره های دولتی را نیز این شورا تصویب کرده است.

به گفته وی تصویب طرح قانون حفاظت از نباتات، تعدیل ماده ۲ قانون صحت و تصویب فرمان ریاست جمهوری در مورد قانون جلوگیری از تمویل تروریزم از دیگر کاری مشرانو جرگه بوده است.

رد طرح اعضای ولسی جرگه در مورد تعدیل فقره دوم ماده بیستم قانون کنترول تنباکو و دخانیات و تصویب متن اصلی قانون از دیگر کارهای این مجلس بوده است.

مجلس بزرگان در مورد معاهدات و میثاق های بین المللی؛ کنوانسیون ممنوعیت استفاده از سلاح های متعارف و موافقتنامه همکاری استراتیژیک بین افغانستان و ترکیه را نیز تصدیق کرده است.

گفتنی است که مجلس بزرگان شورای ملی در طی چهار و نیم ماه اول، ۱۹ مقام دولتی را جهت استماع و استجواب به جلسات عمومی فراخوانده است.

براساس قانون، مجلسین شورای ملی بعد از ۴٫۵ ماه کار برای بار اول در فصل تابستان و برای بار دوم در فصل زمستان به مدت ۴۵ روز به رخصتی می روند.

قابل ذکر است که مجلس نمایندگان نیز فردا آخرین جلسه خود را دایر می کند و ممکن است این مجلس نیز به رخصتی تابستانی برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.