سیاستِتیتر یک

مجلس بریتانیا: عملیات خروج از افغانستان فاجعه بار و خیانت به متحدین بود

کمیته روابط خارجی مجلس بریتانیا که از نحوه اجرای عملیات خروج دولت این کشور از افغانستان در سال گذشته پس از سقوط دولت اشرف غنی تحقیق نموده، آن را فاجعه بار و خیانت به متحدین افغان عنوان کرده است.

این کمیته امروز (سه شنبه ۳ جوزا) با انتشار گزارشی در این خصوص گفته است که در این عملیات ناکامی سیستماتیک در زمینه استخباراتی، دیپلماسی و پلان گذاری وجود داشته است.

براساس این گزارش، این ناکامی برای سال ها به منافع بریتانیا آسیب وارد می کند.

لازم به ذکر است پس از سقوط دولت پیشین و ورود طالبان به شهر کابل، چندین هزار نفر به شمول شهروندان خارجی، افغان های همکار با نیروهای خارجی و مقام ها و نیروهای دولت پیشین از بیم طالبان به میدان هوایی کابل هجوم بردند.

در آن زمان امریکا با طالبان توافق کرد تا به مدت حدود ۲ هفته به آنها اجازه دهند شهروندان و متحدین خود را از افغانستان خارج سازند. این روند «عملیات خروج» نام گرفت.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس بریتانیا به دنبال انتشار این گزارش گفته است که ناکامی در اجرای عملیات تخلیه در زمانی اتفاق افتاد که بسیاری از مردم به معنای واقعی کلمه در حال از دست دادن زندگی شان بودند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است درست در زمانی که عملیات تخلیه در افغانستان در حال اجرا بود، «دومینک راب» وزیر خارجه وقت و «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس هر دو در مرخصی بودند که این نشان دهنده عدم جدیت در کنترل و یا رهبری یک وضعیت اضطراری ملی است.

نمایندگان برخی از احزاب مخالف دولت انگلیس نیز می گویند که این گزارش نشان دهنده میزان بی کفایتی، تنبلی و سوء مدیریت دولت در مورد عملیات تخلیه است.   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا