• انتشار: 12 ژانویه 2016
  • ساعت: 15:59
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6010
پرینت

مجلس، پرونده ۲۳ شرکت متخلف مواد سوختی را به ریاست جمهوری فرستاد

کمیسیون مبارزه با مواد مخدر، مسکرات و فساد اخلاقی مجلس نمایندگان اسناد ۲۳ شرکت وارد کننده مواد سوختی که بدون معافیت نفت و گاز وارد می کرد، به ریاست جمهوری فرستاد.

لالی حمید زی، رئیس کمیسیون مبارزه با مواد مخدر، مسکرات و فساد اخلاقی مجلس نمایندگان هفته گذشته لیست ۲۳ شرکت وارد کننده مواد سوختی را که بدون پرداخت مالیات گمرکی نفت و گاز وارد می کرد، به رسانه ها داد.

آقای حمیدزی امروز سه شنبه این اسناد را به محمد ولی مینه ناک، آمر ارتباطات شورای ملی داد تا به ریاست جمهوری داده شود تا مانع فعالیت این شرکت ها شود.

قبل از این حمیدزی در یک نشست جداگانه گفته بود که این شرکت ها، سالانه حدود یک میلیارد افغانی با استفاده از طرح معافیت به جیب شخصی خود می زنند و از سوی دیگر نفت و گاز کم کیفیت وارد می کنند.

او اضافه خاطر نشان کرده بود که به دلیل اینکه نفت مورد نظر بررسی نمی شد، اکثرآ بی کیفیت است و باعث الودگی هوا و تخریب محیط زیست می شود.

چمن شاه اعتمادی، عضو کمیسیون بررسی این پرونده گفت که براساس یکی از بندهای پیمان امنیتی، مواد مورد نیاز نیروهای ناتو بدون پرداخت مالیات وارد کشور می شود.

آقای اعتمادی افزود که این شرکت ها مواد سوختی را با قراردادی که با نیروهای خارجی دارند وارد می کنند ولی به ذخیره گاه های شخصی می بردند.

وی علاوه کرد، این شرکت های زمانی قرارداد منعقد کرده بودند که نیروهای خارجی بیش از ۱۰۰ هزار تن بودند ولی اکنون کمتر از ۱۵ هزار نفر در کشور هستند و نیازهای قبل را ندارند.

به گفته ی کمیسیون مبارزه با مواد مخدر، مسکرات و فساد اخلاقی مجلس نمایندگان در ۴ سال اخیر، بیش از ۴٫۸ میلیون تّن مواد نفتی بدون پرداخت مالیات گمرکی وارد کشور شده است.

این کمیسیون گفته است که نزدیک به یک میلیارد دالر این شرکت به دلیل نپرداختن مالیات گمرکی به جیب زده اند و هیچ قیمت مواد سوختی کاهش نیافته است.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.