• انتشار: 28 دسامبر 2020
  • ساعت: 10:54
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 52524
پرینت

متین بیگ: آی اس آی پاکستان مخل اصلی صلح در افغانستان است

آقای بیک گفت این سازمان هراس دارد که با تأمین صلح در افغانستان یک جانب را از دست خواهد داد. متین بیک به گونۀ تلویحی به سازمان استخباراتی پاکستان (آی.اس.آی) به عنوان مهم‌ترین اخلال‌گر روند صلح در کشور اشاره می‌کند.

عبدالمتین بیگ، عضو هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان می‌گوید سازمان استخباراتی یکی از کشورهای همسایه مخل اصلی روند صلح و عامل ترورهای هدف‌مند در کشور تلقی می‌شود.

آقای بیگ به روزنامه هشت صبح گفت یک سازمان استخباراتی در یکی از کشورهای همسایه مخل اصلی روند صلح در افغانستان می باشد.

او به گونۀ مشخص از این سازمان نام نمی‌برد، اما افزود: «یک سازمان مشخصی که بخش بزرگی از بدبختی‌های افغانستان از آن ناشی می‌شود، مخل اصلی روند صلح در افغانستان است.»

آقای بیگ گفت این سازمان هراس دارد که با تأمین صلح در افغانستان یک جانب را از دست خواهد داد. متین بیک به گونۀ تلویحی به  سازمان استخباراتی پاکستان (آی.اس.آی) به عنوان مهم‌ترین اخلال‌گر روند صلح در کشور اشاره می‌کند.

این عضو هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح دولت افغانستان با اشاره به افزایش  ترورهای هدف‌مندی که بیشتر فعالان نهادهای جامعۀ مدنی، خبرنگاران، فعالان حقوق بشر و عالمان دین را هدف قرار می‌دهد، خاطرنشان ساخت این ترورها با روند صلح ارتباط دارد و سازمان استخباراتی یاد شده در عقب آن قرار دارد.

به گفتۀ او، ترورهای هدف‌مند به منظور بی‌باور ساختن شهروندان کشور به روند صلح انجام می‌شود.

گفتنی از حدود دو سال به این‌سو، همزمان با داغ شدن موضوع گفت‌وگوهای صلح در افغانستان، فعالان اجتماعی و مدنی، خبرنگاران، فعالان حقوق بشر و عالمان دین پیوسته هدف حمله‌های هدف‌مند قرار می‌گیرند. اخیراً نمایندگان دیپلماتیک کشورهای غربی این ترورها را آسیب جدی در روند صلح  افغانستان معرفی کرده‌اند.

تاکنون گروهی به گونۀ رسمی مسوولیت ترورهای هدف‌مند در کشور را بر عهده نگرفته است، اما نهادهای امنیتی کشور ادعا دارند که طالبان این ترورها را انجام می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.