• انتشار: 21 سپتامبر 2016
  • ساعت: 01:35
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 13482
پرینت

متن نهایی توافق نامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار مشخص شد

پس از ماه ها فراز و نشیب در پروسه صلح دولت افغانستان با شورشیان، سرانجام متن نهایی توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار مشخص گردید.

طلوع نیوز نوشت؛ توافق نامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار سه فصل و بیست و چهارماده دارد.

این توافقنامه قرار بود در بیست و یکم ماه سنبله نخست میان شورای عالی صلح و هیات حزب اسلامی و پس از آن میان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی به امضا برسد.

شورای عالی صلح اما هم اکنون می گوید که پیش نویس این متن نهایی شده و احتمالا تا دو روز دیگر میان نمایندگان و رهبران یاد شده به امضا خواهد رسید.

گفتنی است که در این تفاهمنامه دولت افغانستان توافق کرده است که در بدل برقراری آتش بس، به رهبر حزب اسلامی و دیگران رهبران حزب اسلامی مصونیت قضایی بدهد.

همچنین گفته می شود که پس از امضای این توافقنامه، دولت افغانستان از شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهد تا تمامی تحریم های علیه حزب اسلامی حکمتیار را بردارند.

در بخش دیگری از این تفاهم نامه تعهد شده است که زمینه برای فعالیت های سیاسی حزب اسلامی در تمامی بخش های کشور فراهم شود و نیز اعضای این حزب می توانند در تمامی انتخابات ها اشتراک کرده و نیز آنان در بخش های گونا گون حکومت گماشته شوند.

در ماده دهم این تفاهم نامه توافق شده است که رهبری حزب اسلامی می تواند دو یا سه محل را برای بودو باش خود انتخاب کند و هزینه و امنیت آن باید از سوی حکومت تأمین شود.

در ماده یازدهم این تفاهم نامه تعهد شده است که حکومت افغانستان مصونیت قضایی رهبر و اعضای حزب اسلامی را تضمین می کند و نیز برای رهایی زندانیان این حزب بی درنگ اقدام می کند.

در بدل این توافق حکومت افغانستان، حزب اسلامی توافق کرده است که تمامی فعالیت ها و تشکیلات نظامی اش را منحل می کند و نیز اسیرانی که در بند این حزب هستند را رها می کند.

این حزب هم چنان توافق کرده است که با امضای این سند، هیچ گونه رابطه یی با گروه های هراس افکن و سازمان های مسلح غیرقانونی نخواهند داشت.

دوطرف هم چنان توافق کرده اند تا یک کمیسیون مشترک با صلاحیت را برای عملی ساختن این تفاهم نامه ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.