سیاستِتیتر یک

متقی تایید کرد که طالبان میانجی گر مذاکرات صلح حکومت و طالبان پاکستان است

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان که در راس یک هیات ۲۰ نفره از مقام های طالبان به پاکستان رفته است در صحبت با «جیو نیوز» پاکستان تایید کرد که امارت اسلامی طالبان میانجی گر مذاکرات صلح میان دولت پاکستان و تحریک طالبانی پاکستان است.

آقای متقی ظاهرا با اشاره به گزارش های مطرح شده مبنی بر اینکه «سراج الدین حقانی» سرپرست وزارت امور داخله امارت اسلامی طالبان میزبان و میانجی گر این مذاکرات صلح بوده است، گفت هیچ شخصی از سوی طالبان افغانستان میانجی گر نیست، بلکه امارت اسلامی در کل این میانجی گری را انجام می دهد.

وی با بیان این که استقرار صلح به نفع همگان است، ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات نتیجه مثبت با خود داشته باشد.

امیرخان متقی علاوه کرد که با روی کار آمدن امارت اسلامی طالبان در افغانستان، تمامی عناصر ضد پاکستانی، افغانستان را ترک کرده اند، و از تحریک طالبانی پاکستان نیز خواست که به پروسه صلح بپیوندد.

او گفت: «ما هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد تا نگذاریم از خاک افغانستان علیه کسی استفاده گردد. مردم این منطقه به اندازه کافی زجر و سختی دیده اند و ما نباید بگذاریم این سختی ادامه پیدا کند.»

لازم به ذکر است که هفته گذشته گزارش هایی منتشر گردید مبنی بر این که سراج الدین حقانی رئیس شبکه حقانی و سرپرست وزارت امور داخله دولت موقت طالبان مسئولیت میزبانی و میانجی گری مذاکرات صلح میان دولت پاکستان و تحریک طالبانی پاکستان را بر عهده دارد.

همچنین دولت پاکستان اعلام کرد که طی دو هفته مذاکرات، آنها با تحریک طالبانی پاکستان بر سر یک آتش بس موقت یک ماهه به توافق رسیده اند تا مذاکرات صلح از سر گرفته شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا