اجتماعی

متعلم ۱۵ ساله افغانی در جمع ۲۵ زن تاثیرگذار جهان  قرار گرفت

روزنامه فایننشل تایمز لندن، نام ستوده فروتن دختر دانش آموز پانزده ساله هراتی را در فهرست ۲۵ زن تاثیر گذار سال ۲۰۲۱ جا داده است.

ستوده فروتن، یک ماه پیش در محفلی در ولایت هرات که مقام‌های حکومت طالبان نیز حضور داشتند، در سخنرانی کوتاه پُر شور مسوولان امارت اسلامی را تشویق کرد که اجازه ادامه تحصیل و آموزش را به دختران بدهند.

ستوده که خودش نیز دانش آموز است در محفل بزرگ‌داشت از سالروز تولد پیامبر اسلام، از بسته ماندن دروازه‌های مکاتب دخترانه انتقاد کرد.

او گفت: «امروز من منحیث نماینده دختران، می‌خواهم پیام دل مان را به شما برسانم. ما همه می‌دانیم که هرات شهر علم است، چرا مکاتب دخترانه بسته بمانند؟»

حدود دو صد تن در این محفل شرکت داشتند و ستوده از امارت اسلامی خواست که دروازه‌های مکاتب دخترانه را باز کند.

نوار تصویری ستوده به گونه گسترده در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست بدست شد و کاربران از وی بخاطر سخنرانی‌اش ستایش کردند.

اکنون روزنامه فایننشل تایمز ستوده را ازبهر سخنرانی پُر شور و ترغیب مقام‌ها به بازگشایی مکاتب دخترانه، در فهرست زنان تاثیر گذار سال جا داده است.

روزنامه فایننشل تایمز همه ساله فهرست بیست و پنج زن تاثیرگذار جهان را که در بخش‌های صلح و فعالیت‌های سودمند برای بانوان کارکرده اند، را پخش می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا