- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

«ما وجدان فروشی و معامله با پول را یاد نداریم. با منافع مردم معامله نمی کنیم»

آقای عطا محمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی امروز (پنجشنبه) در مراسم معارفه «محمداسحاق رهگذر» به عنوان والی جدید بلخ گفت که خواسته هایشان تمکین شده و از این پس در مسیر حل مشکلات حکومت و ارگ ریاست جمهوری با سایر متحدین سیاسی قرار دارند تا نظام قانونمند و مستحکم گردد.

آقای نور همچنین در واکنش به برخی شایعات در خصوص معامله وی با ارگ در بدل چندین میلیون دالر گفت: «ما وجدان فروشی و معامله با پول را یاد نداریم. با منافع مردم معامله نمی کنیم.»

لازم به ذکر است که عطا محمد نور روز گذشته (چهارشنبه) طی سخنانی در مراسم تجلیل از جشن نوروز اعلام کرد که توافقاتی میان او و ارگ ریاست جمهوری در خصوص رهبری ولایت بلخ بدست آمده و در روزهای آینده نهایی شده و به مردم اعلام می گردد.

تنش ها میان ارگ ریاست جمهوری و عطا محمد نور پس از آن آغاز شد که ارگ با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که استعفای آقای عطا نور را از ولایت بلخ پذیرفته و انجینر محمد داوود را برای جانشینی او در این سمت تعیین کرده است.

آقای عطا در این مراسم ضمن قدردانی از حمایت های مردمی طی سه ماه گذشته، گفت: «مبارزه مردم در حمایت از ما اگر به خاطر حمایت از من بود، من در کنارتان هستم، تا یک وقت طولانی همراهتان می رویم، هیچ وقت تنهای‌ تان نمی ‌گذاریم. بازی‌های سرنوشت‌ ساز زیادی در پیش روی است، انتخابات در پیش‌روی است، انتخابات آینده سرنوشت‌ ساز است، همه این‌ها، راه را بر این باز می ‌کند که ما و شما در مسیر خود با استفاده از ابزارهای مشروع حرکت کنیم.»

وی در خصوص تنش های سه ماه گذشته افزود: «ما در سه ماه حرف‌ هایی داشتیم، مشکلات‌ها وجود داشت و به خاطر تیم و مجموعه خود انتقادهایی داشتیم، اما همیشه می ‌گفتیم که مذاکره و تفاهم! حالا مذاکره و تفاهم شده و به خواست‌های شما تمکین شده! کسانی می‌خواهند که جنگ بخرند، اما هر چیز حدی دارد.»

آقای نور خاطرنشان کرد: «من چند سال پیش گفته بودم که از رهبری ولایت بلخ کنار می ‌روم تا راه برای جوانان و دیگران فراهم شود، من بی ‌هیچ تشویش استعفای خود را پیش کرده بودم. اما زمانی این مسأله داغ شد، که به یک باره مطرح شد، حمله چهارراهی زنبق و پس از آن حمله بر رهبری جمعیت شد و فاصله ایجاد آمد.»

والی پیشین ولایت بلخ علاوه کرد: «آن‌ چه برای وحدت ملی و تحکیم پایه حکومت و نظام و تحکیم وحدت ملی نیاز باشد، ما آماده هستیم.»

لازم به ذکر است که براساس توافق میان جمعیت اسلامی و ارگ ریاست جمهوری، محمد اسحاق رهگذر والی جدید بلخ و جنرال اکرم سامع به حیث فرمانده پولیس بلخ تعیین گردیدند. همچنین، قرار است داکتر «میرویس بلخی» که در حال حاضر معاون و شارژدافیر سفارت افغانستان در هند است، به عنوان وزیر معارف معرفی می شود، «نجیب آقا فهیم» رئیس امور حقوق و معاهدات وزارت امور خارجه نیز به عنوان ویز دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی و محمد فرهاد عظیمی نماینده مردم بلخ در مجلس نمایندگان به حیث سفیر افغانستان در قزاقستان تعیین می شود.