• انتشار: 29 نوامبر 2018
  • ساعت: 14:32
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 30789
پرینت
دکتر عبدالله رئیس اجرائیه در نشست ژنو

ما همگرایی منطقه‌ای را بر رقابت‌های ناسالم منطقه‌ای ترجیح می‌دهیم

صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه و جهان است و می‌تواند زمینه توسعه و همگرایی منطقه‌ای را فراهم سازد. ما همکاری و همگرایی منطقه‌ای را بر رقابت‌های ناسالم منطقه‌ای ترجیح می‌دهیم.

به گزارش رها، دکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در نشست اختتامیه کنفرانس ژنو برای افغانستان، از تعهد افغانستان در مبارزه با فساد خبر داده است. عبدالله تأکید کرده که در این زمینه گام‌های مهمی برداشته و مجدانه به مبارزات در این مسیر ادامه می‌دهند.

وی در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت که کمسیون‌های انتخاباتی موظف اند تا نقش خود را در بهتر برگزاری شدن انتخابات ایفا نمایند و حکومت نیز متعهد است انتخابات ریاست جمهوری به موقع برگزار گردد و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

عبدالله در مورد صلح با طالبان نیز تأکید کرد: “موضع ما در قضیه صلح روشن است. ما می‌خواهیم با طالبان مذاکره نماییم. اما صلح باید به مالکیت و رهبری افغان‌ها صورت بگیرد. صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه و جهان است و می‌تواند زمینه توسعه و همگرایی منطقه‌ای را فراهم سازد. ما همکاری و همگرایی منطقه‌ای را بر رقابت‌های ناسالم منطقه‌ای ترجیح می‌دهیم”.

وی تأکید کرد که افغانستان به توسعه و پیش‌رفت برنامه‌های توسعه‌ای متعهد است و از این‌رو برای عملی ساختن اهداف توسعه پایدار به عنوان برنامه توسعه‌ای کشور، اهمیت فراوان قایل است.

رییس اجرایی گفت که خشک‌سالی یکی از چالش‌های عمده افغانستان به شمار می‌رود و برای برخورد با این مشکل و امنیت غذایی کشور و امحای گرسنگی، مجدانه در همکاری با نهادهای بین‌المللی تلاش می‌کنند.

وی در بخش دیگر از صحبت‌های خود تأکید کرد که زنان و جایگاه آنان در حکومت وحدت ملی از اهمیت ویژه برخوردار است.

عبدالله خاطرنشان کرد که مهاجرت و بی‌جایی داخلی یکی از مشکلات عمده افغانستان است و حکومت به همکاری جامعه جهانی در این عرصه فعال است و گام‌های مهمی برای زمینه‌سازی عودت آبرومندانه مهاجران و ادغام آنان در جامعه برداشته شده است.

او افزود: «باید به علت‌های اصلی آواره شدن مردم پرداخته شود. باید شرایط به بازگشت داوطلبانه، تدریجی و مصؤون بیجاشد‌گان داخلی به خانه‌های شان فراهم شود. در کنار این، زمنیه‌سازی به بازگشت داوطلبانه مهاجران به کشورشان عناصر کلیدی برای ثبات هستند.»

وی از جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی خواست که به کمک‌های خود در این عرصه برای افغانستان ادامه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.