• انتشار: 18 سپتامبر 2019
  • ساعت: 11:04
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37818
پرینت

ماموریت سازما ملل در افغانستان یک سال دیگر تمدید شد

با تأیید تمامی اعضای شورای امنیت، مأموریت سازمان ملل در افغانستان یک سال دیگر تمدید شد.

مسوده تمدید مأموریت سازمان ملل در افغانستان شب گذشته به رأی گیری گذاشته شده بود که تمامی پانزده عضو شورای امنیت به آن رأی مثبت دادند.

اعضای شورای امنیت همچنین حملات مرگ‌بار روز گذشته در کابل و پروان را شدیداً محکوم کردند.

۱۰ عضو موقت و ۵ عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، در حالی به مسوده رأی مثبت دادند که مأموریت سازمان ملل در افغانستان در حال به پایان رسیدن بود.

با اقدام روز گذشته (سه شنبه ۲۶ سنبله)، ماموریت یوناما تا هفدهم سپتمبر سال ۲۰۲۰ میلادی در افغانستان تمدید شد.

چین که در گذشته با مسوده قطعنامه شورای امنیت مخالفت می‌کرد پس از مذاکره با سفیران جرمنی و اندونیزیا در سازمان ملل، مخالفتش را کنار گذاشت و به مسوده رأی مثبت داد.

پیش از این چین می‌خواست پروژه یک تریلیون دالری «یک کمربند و یک راه» در قطعنامه تمدید ماموریت یوناما گنجانده شود.

چون امریکا با این مسوده مواقفت نکرده بود رأی گیری در مورد آن از روز دوشنبه به سه شنبه موکول شده بود.

ژنگ چون سفیر چین در ملل متحد در نشست روز گذشته شورای امنیت با دادن رأی مثبت به مسوده قطعنامه، بر تقویت اقتصاد افغانستان تأکید کرد وافزود:«باید در نظر داشته باشیم که اقتصاد افغانستان برای رسیدن به صلح در این کشور خیلی حیاتی است و این چیزی است که مردم افغانستان می‌خواهند. هیچ کشوری حق ندارد مانع رسیدن افغانستان به صلح شود.»

ریاست دوره‌ ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را در حال حاضر روسیه به عهده دارد.

واسیلی نیبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل، در نشست دیشب از تمامی اعضای شورای امنیت بابت رأی مثبت آنها به مسوده سپاس‌گزاری کرد.

به نقل از رادیو آزادی کیلی کرفت سفیر امریکا در سازمان ملل هم در نشست سه شنبه شورای امنیت، از حمایت کشورش از مردم و حکومت افغانستان سخن گفت.

او طی سخنانی گفت:« ما به تعهدات خود به مردم افغانستان و صلح در این‌کشور پایبند خواهیم ماند. ما با ماموریت سازمان ملل، اعضای شورای امنیت و مردم و حکومت افغانستان کار خواهیم کرد تا در عرصه‌های صلح، امنیت و حقوق بشر پیشرفت در افغانستان برسنند.»

ایالات متحده امریکا، روسیه، بریتانیا، چین و فرانسه اعضای دایمی شورای امنیت هستند که حق وتو دارند.

همچنان جرمنی، بلجیم، اندونیزیا، کویت، پیرو، پولند، افریقای جنوبی، جمهوری دومینیکن، ساحل عاج و گینۀ استوایی، اعضای موقت شورای امنیت سازمان ملل هستند که حق وتو ندارند.

نمایندگان تمامی این‌کشورها، در سخنرانی‌های سه شنبۀ خود، حملات مرگ‌بار در کابل و پروان را که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت را محکوم کردند.

عادله راز نمایندۀ افغانستان در سازمان ملل متحد با سپاس‌گزاری از تمدید ماموریت یوناما در افغانستان، از اعضای شورای امنیت خواست تا بر طالبان فشار وارد کنند.

وی گفت:« بار دیگر از این شورا تقاضا می‌کنیم تا از طالبان بخواهد کشتار غیرنظامیان به‌ویژه کسانی که در روز انتخابات به پای صندوق های رأی می آیند را متوقف کند.»

اعضای شورای امنیت در یکی از مقطع‌های حساس در افغانستان، ماموریت سازمان ملل متحد را در این‌کشور تمدید کرده اند.

گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان لغو شده، افغانستان در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد و از سویی هم حملات طالبان افزایش یافته است.

تعدادی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، در اظهارات دیروز شان، به گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها تأکید کرده افزودند از این روند به طور همه جانبه حمایت می کنند. .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.