سیاستِتیتر یک

مارشال دوستم: طالبان را در شش ماه شکست می دهم

مارشال عبدالرشید دوستم ‌می‌گوید، نیروهای امنیتی افغانستان توانایی ایستادگی در برابر طالبان را دارند.

آقای دوستم روز (چهارشنبه، ۲۵ سرطان) در مراسم دریافت رتبۀ مارشالی‌اش در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان گفت در صورتیکه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به نتیجۀ مطلوب نرسد و جنگ ادامه یابد، طالبان با از دست‌دادن بخشی زیادی از جغرافیای افغانستان شکست خواهند خورد.

او تأکید کرد برای شکست‌دادن طالبان کافی‌ست که برایش شش ماه فرصت داده شود و در این زمینه نیازی به همکاری آمریکا و ناتو هم ندارد.

آقای دوستم گفت حکومت باید با آزادکردن زندانیان گروه طالبان به بهانه‌جویی این گروه برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی خاتمه دهد و راه را برای آغاز این گفت‌وگوها هموار کند.

در ‌این حال، عبدالله عبداالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی که در این برنامه حضور داشت نیز گفت روند رهایی زندانیان طالبان در حال تکمیل‌شدن است و قرار است به زودی زندانیان باقی‌ماندۀ این گروه نیز آزاد شوند.

 به گفتۀ آقای عبدالله، با تکمیل‌شدن روند رهایی زندانیان طالبان بهانه‌جویی این گروه برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی پایان خواهد یافت.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان را قابل پذیرش ندانست و تاکید کرد برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، باید گام‌های اساسی برداشته شود.

گفتنی‌ست مارشال عبدالرشید دوستم، قبل از دریافت رتبه مارشالی اش نیز گفته بود اگر برایش اجازه داده شود در مدت ۲۰ روز می‌تواند امنیت ولایت‌های جوزجان، فاریاب و بادغیس را تأمین کند.

او افزوده بود اگر اعضای مجلس نمایند‌گان از او پشتی‌بانی کنند نیازی به کمک و بمبارد نیروهای آمریکایی ندارد، خودش با قول اردو و نیروهای کماندو امنیت این ولایت‌ها را تأمین خواهد کرد.

آقای دوستم همچنان گفت جنگ راه‌حل نیست و از طالبان خواست به «سیاحت‌های‌شان» پایان دهند و به میز مذاکره بنشینند.

او از مردم خواست تا بر ریاست جمهوری فشار بیاروند که برای موقف، چوکی و اختلافات سیاسی کشور را به بحران سوق ندهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا