• انتشار: ۲۴ ثور ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۳:۵۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 58089
پرینت

مارشال دوستم: طالبان باید از فرصت پیش آمده برای صلح استفاده کنند

مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان از طالبان می‌خواهد خشونت‌ها را کاهش دهند و از فرصت پیش‌آمده برای صلح استفاده کنند.

آقای دوستم این سخنانش را روز گذشته پس از ادای نماز عید در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، بیان داشت. 

او گفت: «مسلمان هستیم. یکی در برابر دیگری جنگ نکنیم. اگر جنگ کنیم باید متحدانه در برابر کشورهایی بجنگیم که به خاک ما چشم دوخته اند.»

در همین حال، عطا محمد نور، رهبر جمعیت اسلامی به رهبری آقای نور نیز که امروز در میان مردم در بلخ سخن می‌زد، به طالبان هشدار داد که اگر از فرصت پیش‌آمده برای صلح استفاده نکنند، مردم در برابر این گروه بسیج خواهد شد.

عطامحمد نور  افزود: «اگر بسیج به‌میان آمد – بسیج واقعی – من درحضور همین هزاران نفر که این‌جا هستند، صدا می‌زنم و قول می‌دهم که پنجاه درصد مناطق زیر اداره طالبان را – در صورتی که جنگ شود و من دعا می‌کنم جنگ نشود – در یک چشم به هم زدن می‌گیریم.»

اما جعه خان همدرد، فرمانده پیشین جهادی، به این باور است که اختلاف‌های رهبران سیاسی و نیز آنچه را که او انحصارگرایی ارگ می‌گوید، سبب شده‌اند تا گفت‌وگوهای صلح به درازا بیانجامد: «شش ماه است که مذاکرات صلح به تأخیر انداخته شده‌است. به امروز و فردا گذاشته می‌شود. ما چندین طرح داریم. اگر ما در محور حکومت یک طرح واحد می‌داشتیم در جریان دو ماه به صلح رسیده بودیم.»

این رهبران سیاسی به این باورند که پس از بیرون شدن نیروهای خارجی، فرصت برای تأمین صلح به‌میان آمده‌است و طالبان نباید این فرصت تاریخی را هدر بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.