• انتشار: 4 ژانویه 2020
  • ساعت: 16:27
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40490
پرینت
انتقاد رئیس مجلس از غیرحاضری نمایندگان

ماده ۱۲۹ اصول وظایف داخلی مجلس باید در مورد نمایندگان غیرحاضر تطبیق گردد

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان در نشست عمومی این مجلس گفت از مجموع ۲۴۸ نماینده تنها ۶۵ نماینده در نشست امروز حاضر شده و ۱۸۳ نماینده‌ی دیگر به شمول رییسان ده کمیسیون غیرحاضر هستند.

 نشست عمومی امروز (شنبه، ۱۴ جدی) مجلس نمایندگان به دلیل غیرحاضر بودن اکثریت نمایندگان باوجود چندین آجندا برای رأی‌گیری، بدون نتیجه‌ پایان یافت.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان در نشست عمومی این مجلس گفت از مجموع ۲۴۸ نماینده تنها ۶۵ نماینده در نشست امروز حاضر شده و ۱۸۳ نماینده‌ی دیگر به شمول رییسان ده کمیسیون غیرحاضر هستند.

آقای رحمانی با انتقاد از غیرحاضری بخش زیادی از اعضای مجلس، گفت شش موضوع به‌ویژه دو موضوع مهم که شامل موافقتنامه قرضه از عربستان سعودی است نیاز به تأیید مجلس دارد.

او افزود این دو موضوع باید پس از تأیید مجلس شامل سند بودجه شود.

رییس مجلس نمایندگان تأکید کرد روز گذشته به دارالانشای مجلس دستور داد تا از نمایندگان بخواهند در نشست امروز حاضر باشند، اما با آن‌هم در نشست امروز تنها ۶۵ نماینده حاضر شده‌اند.

روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته نیز نشست مجلس به دلیل تکمیل‌نشدن نصاب بدون نتیجه پایان یافته بود.

آقای رحمانی در نشست امروز تأکید کرد به دلیل غیرحاضر بودن نمایندگان، مجلس در دو نشست پی‌هم نتوانسته است در مورد آجنداهای مهمش تصمیم بگیرد.

عرفان‌الله عرفان، نایب منشی مجلس نمایندگان نیز گفت شماری از نمایندگان با گذاشتن رقعه رخصتی و مریضی مجلس را به چالش می‌کشند.

به گفته‌ی او، در نشست امروز تنها ۵۰ نماینده رقعه مریضی و رخصتی گذاشته‌اند.

در همین حال شماری از نمایندگان مجلس که در نشست امروز حاضر بودند از رییس این مجلس خواستند ماده ۱۲۹ اصول وظایف داخلی را بالای نمایندگان غیرحاضر تطبیق کند.

این ماده حکم می‌کند نماینده‌ی که بیش از هفت روز غیرحاضری کنند کسر معاش و اسمش در رسانه‌ها نشر می‌شود، نماینده‌ای که بیش از ۲۰ روز غیرحاضری کند امتیازاتش قطع می‌شود و همچنان نماینده‌ای که بیش از ۴۴ روز غیرحاضری کند وظیفه‌اش تعلیق می‌شود.

سرانجام آقای رحمانی از هیأت اداری مجلس نمایندگان خواست که حاضری نمایندگان را بررسی و فهرست نمایندگان غیرحاضر را دسته‌بندی کند تا اصول وظایف داخلی بر آنان تطبیق شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.