• انتشار: 10 می 2020
  • ساعت: 12:50
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 44160
پرینت
پس از کودتای کمونیستی 1978 در افغانستان، سران ارتش دچار سردرگمی شدند

ماجرای جنگنده های ارتش افغانستان که به پاکستان تحویل داده شد

شماری از خلبانان و خدمه‌های هواپیمای افغانستان پیش از این نیز هواپیماهای این کشور را به پاکستان آورده بودند که آخرین آن‌ها انتقال دو فروند چرخ‌بال با اسلحۀ MI-24 در جولای سال ۱۹۸۵ بود.

یک خلبان نیروی هوایی افغانستان، روز پنج‌شنبه، جنگندۀ «MIG-21» را به یک پایگاه هوایی پاکستان منتقل کرد و خواستار پناهنده‌گی در این کشور شد. حکومت با نشر بیانیه‌یی این خبر را تأیید کرده گفته بود یک جنگندۀ ساخت شوری متعلق به نیروی هوایی افغانستان در پایگاه هوایی کوهات فرود آمده است.

این پایگاه در ۱۰۰ مایلی شهر اسلام‌آباد موقعیت و حدود ۴۰ مایل با مرز افغانستان فاصله دارد. مقام‌های حکومتی گفته‌ بودند این خلبان خواستار پناهندگی شده و درخواست وی در حال بررسی است.

آنان گفته بودند این جنگنده برای گشت‌زنی بر مناطق شرقی افغانستان از کابل برخاسته بود و بعداً مسیرش را به مقصد پاکستان تغییر داد. به گفتۀ مقام‌ها، این جنگنده در پایگاه کوهات تحت نظارت و خلبان آن نیز مورد بازپرسی قرار گرفته است.

سفارت افغانستان در اسلام‌آباد از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده بود.

این خبر ابتدا توسط یک سخنگوی حزب یونس خالص، رهبر یکی از گروه‌هایی که علیه حکومت کمونیستی افغانستان مبارزه می‌کرده، افشا شده است. او این خلبان را «محمدداوود» معرفی کرد که در پایگاه هوایی بگرام، در شمال کابل مشغول ایفای وظیفه بوده است.

این سخنگو که نمی‌خواست هویتش فاش شود، گفت محمدداوود در کابل با افراد این حزب در تماس بوده و طرح انتقال هواپیما به گونۀ محتاطانه انجام شده است. به گفتۀ او، این خلبان می‌خواست به حزب یونس خالص بپیوندد.

پیش از این نیز نظامیان افغانستان، هواپیماهای این کشور را به پاکستان فراری در این کشور درخواست پناهند‌گی داده و بعداً به شورشیان پیوسته‌ بودند. با این حال گروه‌های شورشی امتیاز فراری‌دادن این هواپیماها را به خودشان نسبت می دادند.

شماری از خلبانان و خدمه‌های هواپیمای افغانستان پیش از این نیز هواپیماهای این کشور را به پاکستان آورده بودند که آخرین آن‌ها انتقال دو فروند چرخ‌بال با اسلحۀ MI-24 در جولای سال ۱۹۸۵ بود.

از زمان کودتای کمونیستی ماه اپریل سال ۱۹۷۸ که طی آن سلطنت مشروطه از افغانستان برچیده شد و راه برای ورود نیروهای شوری در دسامبر سال ۱۹۷۹ به این کشور هموار شد، نیروهای مسلح افغانستان دچار فرسود‌گی و اختلاف نظر شده‌اند.

این خبر در اکتوبر ۱۹۸۶، در وب‌سایت معتبر لاس‌انجلس تایمز منتشر شده است.

سلام وطن دار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.