• انتشار: 5 اکتبر 2017
  • ساعت: 09:27
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 24894
پرینت

ماتیس: سفر باجوه به کابل فصل جدیدی برای حل بحران افغانستان است

جمیز ماتیس وزیر دفاع آمریکا می گوید که سفر جنرال قمرجاوید باجوه رئیس ارتش پاکستان به کابل فصل جدیدی برای خاتمه بخشیدن به بحران افغانستان را نشان می دهد.

جیمز ماتیس همچنین گفت که در دولت آمریکا پلانی را طراحی کرده که پاکستان بار دیگر در حل منازعات افغانستان و برای حل و فصل اختلافات دو جانبه دخیل است.

آقای ماتیس به سنای آمریکا گفت: “در حال حاضر، با سفر رئیس ارتش پاکستان به کابل، نگاه مثبتی هم در اینجا {آمریکا} و هم در افغانستان در این خصوص وجود دارد که این سفر می تواند نشانه ای از فصل جدید برای خاتمه بخشیدن به منازعات افغانستان باشد.”

لازم به ذکر است که روز سه شنبه این هفته، جنرال جمیز ماتیس رئیس پنتاگون و جنرال جوزف دانفورد رئیس ارتش آمریکا مقابل مجلس نمایندگان این کشور قرار گرفتند تا از استراتژی جدید دولت ترامپ برای افغانستان دفاع کنند.

جنرال دانفورد نیز گفت: “این هفته با سفر جنرال باجوه به افغانستان ترغیب شدیم. او جلسات بسیار خوبی با رهبران افغانستان داشت. مقامات ارشد ما نیز در آن جلسات حضور داشتند.”

جمیز ماتیس همچنین گفت که به زودی شماری از مقامات آمریکا به اسلام آباد می روند تا با نحوه دخیل سازی پاکستان برای نابودی سازی تروریسم گفتگو کنند.

او همچنین گفت که پس از این دیدار، خود و ریکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز به اسلام آباد خواهند رفت.

رئیس پنتاگون علاوه کرد که دونالد ترامپ پیش از آنکه به گزینه های دیگر در خصوص پاکستان دست یابد، می خواهد یک بار دیگر اسلام آباد را برای حل منازعات منطقه و افغانستان امتحان کند.

ماتیس افزود: “به نظر من با رشد فزاینده اجماع نظر علیه تروریسم، تروریسم خود را به لحاظ دیپلماتیک و اقتصادی ضعیف و منزوی می بیند، زیرا کشورهایی که از تروریسم آسیب دیده اند می گویند دیگر بس است و باید علیه تروریسم اقدام کرد.”

جنرال دانفورد نیز گفت: “برایم واضح است که سازمان اطلاعاتی پاکستان (آی اس آی) با گروه های تروریستی در ارتباط است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.