• انتشار: 7 اکتبر 2017
  • ساعت: 09:46
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 24943
پرینت

ماتیس بخشی از طرح آمریکا برای نبرد در افغانستان را افشا کرد

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا بخشی از طرح ایالات متحده برای نبرد در افغانستان را افشا کرد اما می گوید که این طرح هنوز به سربازان اعلام نشده تا اجرایی کنند.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا که کمتر در انظار سخن می گوید هفته گذشته در مقابل سنای این کشور قرار گرفت و مجبور شد بخشی از طرح دونالد ترامپ برای نبرد در افغانستان را افشا کند. وی اما گفت که این دستور اجرای طرح هنوز برای سربازان در افغانستان صادر نشده است.

او که تحت فشار قانون گذاران آمریکایی بویژه جان مک کین رئیس کمیته قوای مسلح سنای آمریکا قرار گرفته بود از افزایش نقش تعرضی سربازان آمریکایی در افغانستان سخن گفت.

اما چرا جیمز ماتیس تصمیم گرفت تا در خصوص قوانین تازه نبرد برای سربازانش در افغانستان به طور علنی صحبت کند، هنوز مشخص نیست؛ معیارهایی که محرنامه هستند تا دشمن با آگاهی از آنها می تواند دست برتر را در جنگ بگیرد.

گرچه پنتاگون انکار نکرده است که دستور اجرای تغییرات تازه هنوز به سربازان اعلام نشده، اما مایک اندروس یکی از سخنگویان پنتاگون به شدت با گفته های جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا مبنی بر اعلام این راهبرد جدید که می تواند سربازان را در میدان جنگ با خطر روبرو سازد و یا به دشمن کمک کند، به شدت مخالفت کرده است.

این که ماتیس تصمیم گرفت که از قوانین تازه جنگ برای سربازانش در افغانستان پرده بردارد، نشان از وضعیت دشواری است که در حال حاضر در آن قرار دارد. او از یک طرف از سوی قانون گذاران آمریکایی تحت فشار قرار گرفته تا شفافیت بیشتر ارائه کند، و از طرفی دیگر باید به افغانستان نشان دهد که آمریکا همچنان متعهد به جنگ طولانی اش در کشور است، موضوعی که به شدت توسط افکار عمومی با آن مخالفت شده است.

قوانین تازه جنگ به جنگجویان طالبان نشان داده که دیگر برخی از پناهگاه هایشان امن نیست و باید هر چه سریعتر آن ها را تخلیه کرده تا از بمب های سربازان آمریکایی در امان بمانند. افشای برخی از این قوانین اصل غافلگیری را خنثی کرده است، امری که یکی از اساسی ترین جنبه های هر جنگی می باشد.

جنرالان آمریکایی حاضر در افغانستان مدت هاست که می گویند باید موضعی تعرضی در قبال شورشیان طالبان گرفته شود، زیرا این گروه پس از سال ۲۰۱۴ و خروج اکثر نیروهای خارجی اراضی بیشتری را در تحت تصرف خود دارد.

جیسون دیمپسی یک مقام ارشد در مرکز امنیت آمریکا و افسر پیاده نظام ارتش آمریکا می گوید: “این که جمیز ماتیس اطلاعات محرمانه درباره قوانین جنگ را افشا کرده، کاری عجیب است، آن هم از سوی شخصی که بسیار در دادن اطلاعات جنگ سلیقه ای برخورد می کند.”

قوانین تازه نبرد، محدودیت های پیشین نیروهای آمریکایی در افغانستان را بر می دارد، قوانینی که پیش تر به سربازان آمریکایی تنها در زمانی که خود و یا نیروهای افغانستان تهدید مستقیم شوند، اجازه دخالت داشتند. قوانین تازه به سربازان اجازه می دهد تا به دنبال شورشیان باشند و به سادگی آنها را هدف قرار دهند.

به گفته ی جیمز ماتیس، قوانین تازه نبرد در افغانستان مشابه قوانین جنگ برای سربازان آمریکایی در سوریه و عراق علیه گروه دولت اسلامی (داعش) است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.