• انتشار: 11 مارس 2019
  • ساعت: 16:59
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33048
پرینت
براساس فرمان رئیس جمهور غنی

لویه جرگه مشورتی برای صلح نهم ثور سال آینده برگزار می‌شود

براساس فرمان رئیس جمهور مبنی بر «تعیین حدود و چارچوب مذاکره با طالبان» و «تعریف و چگونگی دست‌یابی به صلح» قرار است لویه جرگه مشورتی در مورد صلح نهم ثور سال آینده برگزار شود.

در این فرمان ریاست جمهوری که روز دوشنبه، بیستم حوت صادر شد، محمدعمر داوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح به عنوان مسوول کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح گماشته شده است.

رییس جمهور در این فرمان به وزارت مالیه نیز دستور داده است مصارف مالی لویه‌جرگه را از کود ۹۱ تأمین کند.

هم‌چنان وزارت‎های معارف، تحصیلات عالی، امور سرحدات، اقوام و قبایل، ارشاد، حج و اوقاف، امور زنان، امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، اداره ارگان‌های محلی و شهر داری کابل مکلف شده‌اند با کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح همکاری کنند.

در فرمان هم‌چنان آمده است این جرگه به منظور «استماع، استفاده موثر و ارج‌گزاری نهادینه به مشوره‌ها، نظریات و تحلیل نمایندگان مردم از تمام لایه‌ها و اقشار جامعه، جست‌جوی راه حل و تسریع روند مذاکرات» برگزار می‌شود.

بر اساس فرمان ریاست جمهوری، حکومت در روشنایی نظریات نمایندهگان مردم که در لویه‌جرگه مشورتی صلح شرکت می‌کنند، «خط مشی صلح و مذاکره» را تهیه و در راستای دست‌یابی به صلح از آن استفاده می‌کند.

 لویه جرگه مشورتی قرار بود در روزهای ۲۶ تا ۲۹ ماه حوت برگزار شود. اما شورای عالی صلح اعلام کرد این جرگه به دلیل مشکلات جوی و تلاش برای همه شمول ساختن آن به تعویق افتاده است.

پیشتر رییس دبیرخانه شورای عالی صلح اعلام کرده بود در لویه جرگه مشورتی صلح حدود ۲ هزارنفر از سراسر کشور شرکت خواهند کرد که حدود ۳۰ درصد آن زنان خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.