• انتشار: 29 آوریل 2019
  • ساعت: 10:44
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 34133
پرینت

لویه جرگه مشورتی برای صلح به طور رسمی توسط رئیس جمهور غنی آغاز شد

لویه جرگه مشورتی برای صلح لحظاتی قبل به طور رسمی توسط رئیس جمهور غنی در کابل آغاز شد.

محمد عمر داوودزی، رئیس دبیرخانه برگزاری لویه جرگه مشورتی، قبل از افتتاح رسمی لویه جرگه توسط رئیس جمهور طی سخنانی گفت ۳۲۰۰ عضو انتخابی و ۳۰۰ مهمان در این لویه جرگه شرکت کرده‌اند.
وی افزود تمام اعضای رکن اجرایی و قضایی حکومت به شمول وزرا، مشاورین رئیس جمهور، والیان ولایات مختلف و قاضی‌القضات جمهوری اسلامی افغانستان جزء مهمانان لویه جرگه مشورتی برای صلح می‌باشند.
اعضای کوردیپلماتیک سفارت‌های خارجی مقیم کابل از دیگر مهمانان این لویه جرگه مشورتی می‌باشند.
به گفته‌ی داوودزی، اعضای شورای ملی به شمول ولسی‌جرگه و مشرانوجرگه و اعضای شورای ولایتی بخشی از اعضای این لویه جرگه را تشکیل می‌دهند.
آقای داوودزی افزود این لویه جرگه بزرگترین لویه جرگه در تاریخ افغانستان می‌باشد چراکه آمادگی‌ها برای برگزاری آن تنها یک ماه طول کشید و تعداد اعضای شرکت کننده در آن در مقایسه با دوره‌های قبلی بیشتر می‌باشد.
وی گفت نمایندگان مهاجرین از کشورهای ایران و پاکستان و افغان‌های سرشناس از کشورهای امریکا، استرالیا و دیگر کشورهای جهان نیز در این لویه جرگه شرکت کرده‌اند.
آقای داوودزی تأکید کرد شرکت کنندگان این لویه جرگه در مدت چهار روز روی صلح بحث و گفت‌وگو می‌کنند.
به گفته‌ی آقای داوودزی، لویه جرگه با سخنان رئیس جمهور به طور رسمی افتتاح می‌شود. رئیس جمهور رئیس لویه جرگه را معرفی می‌کند. در ادامه رئیس لویه جرگه هیأت اداری را تشکیل می‌دهد.
این در حالی‌ست که برگزاری لویه جرگه مشورتی با اعتراضات زیادی روبرو بوده و بسیاری از رهبران جهادی، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری آینده و دیگر معترضین رئیس جمهور غنی در این جرگه شرکت نکرده‌اند.
به باور مخالفین غنی، برگزاری لویه جرگه مشورتی به نام صلح است اما در نهایت به کام غنی ختم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.