• انتشار: ۱ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۰:۲۶
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 68585
پرینت

لهستان: بلاروس با استفاده از پناهجویان افغان به دنبال اعمال فشار بر اروپا است

نخست وزیر لهستان با اشاره به بحران مرزی بوجود آمده در مرز این کشور با بلاروس، می گوید که بلاروس با وعده عبور آسان به پناهجویان افغان و ازبکستان به دنبال اعمال فشار بر اتحادیه اروپا است.

نخست وزیر لهستان به سران اتحادیه اروپا هشدار می دهد که بلاروس با استفاده از موج تازه مهاجرت پناهجویان افغان به دنبال اعمال فشار بر اروپا است.

«ماتئوس موراویسکی» نخست وزیر لهستان روز یکشنبه ۳۰ عقرب در نشستی با همتایان کشورهای حوزه بالتیک به شمول لیتوانی، لاتویا و استونی در خصوص موج تازه مهاجرت پناهجویان افغان و ازبکستان در مرزهای اتحادیه اروپا گفتگو کرد.

نخست وزیران این کشورها بر لزوم همکاری مشترک خود جهت مقابله با بحران مرزی که آنها بلاروس را مقصر این بحران می دانند تاکید کردند و گفتند که بحران پیش آمده سبب شده تا این کشورها با یکدیگر هماهنگ تر شوند.

شمار زیادی از رهبران اتحادیه اروپا معتقدند که بحران مهاجرتی بوجود آمده در مرزهای شرقی این اتحادیه از بلاروس نشات می گیرد؛ زیرا بلاروس با دامن زدن به این بحران به دنبال تلافی تحریم های اتحادیه اروپا علیه این کشور است.

اتحادیه اروپا پس از آنکه دولت بلاروس سال گذشته اعتراضات مردمی اش را شدیدا سرکوب کرد تحریم های زیادی را علیه این کشور وضع کرد.

رهبران اتحادیه اروپا می گویند که بلاروس با وعده عبور آسان به پناهجویان از خاک این کشور برای وارد شدن به کشورهای اروپایی به دنبال تلافی تحریم های اروپا است.

«الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس که برای شش دوره متوالی رئیس جمهور این کشور است این اتهامات را رد کرده و از اتحادیه اروپا بخاطر نپذیرفتن این پناهجویان انتقاد کرده است.

گارد مرزی لهستان می گوید طی سال جاری میلادی بیش از ۳۴ هزار مورد تلاش پناهجویان برای ورود غیرقانونی به خاک این کشور را از طریق بلاروس ثبت کرده است؛ ۱۷ هزار مورد فقط در یک ماهه اکتبر بوده است.

هزاران تن از پناهجویان از کشورهای مختلف به ویژه از افغانستان در مرز میان بلاروس و لهستان گیر مانده اند و تاکنون چندین نفر طی سال جاری جان خود را در این مرز از دست داده اند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. ناشناس در تاریخ ۲ قوس ۱۴۰۰:

    پناهجویان افغان از کدام مسیر به بلاروس میروند ،یعنی از ترکیه یا خود افغانستان حرکت میکنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.