سیاستِتیتر یک

لاوروف: مسکو تعامل خود را با طالبان به صورت منظم حفظ کرده است

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در صحبت با خبرگزاری تاس این کشور گفته است که مسکو تعامل خود را با حاکمان فعلی در افغانستان از طریق سفارت و به صورت منظم حفظ کرده است.

او گفت: «ما تماس های کاری مان را از طریق سفارت مان در کابل با نمایندگان حاکمان حال حاضر در افغانستان حفظ کرده ایم. با توجه به بحران اقتصادی اجتماعی موجود در افغانستان، کمک در بخش های بشردوستانه به مهم ترین بخش تعامل ما با طالبان تبدیل شده است.»  

لازم به ذکر است که روسیه تاکنون چندین فروند هواپیما حامل کمک های بشردوستانه به افغانستان ارسال کرده است که در پرواز برگشت شماری از شهروندان خود، قزاقستان و دانشجویان افغان در دانشگاه های روسیه را با خود برده اند.

سرگی لاوروف در خصوص به رسمیت شناختن طالبان گفت: «مسئله به رسمیت شناختن طالبان در حال حاضر بسیار زود است؛ این موضوع بستگی به عمل کردن وعده هایی که سپرده اند دارد. هر زمان طالبان به وعده های خود مانند تشکیل دولت همه شمول، مبارزه علیه تروریسم و یا مبارزه علیه مواد مخدر عمل کردند، آن وقت در خصوص رسمیت آنها تصمیم گیری خواهد شد.»

وی علاوه کرد: «مسکو در تماس و هماهنگی با دیگر کشورها در راستای حذف نام طالبان از لیست تحریم های سازمان ملل متحد و به رسمیت شناختن آنها حرکت خواهد کرد.»

پیش تر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز در کنفرانس خبری سالانه خود در پایان سال میلادی گفته بود که با شرکای بین المللی اش در حال مذاکره برای به رسمیت شناختن طالبان است و این تصمیم را یکجا با جامعه جهانی خواهد گرفت.   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا