• انتشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۳۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68443
پرینت

قیمت یک کیلو بادمجان رومی در هرات از ۲۰ افغانی به ۸۰ افغانی رسیده است

افزایش قیمت محصولات زراعتی در ولایت هرات به شدت مردم را نگران کرده است. آنان می گویند افزایش قیمت سوخت و مواد غذایی کم بود که قیمت ترکاری نیز افزایش یافته است.

شماری از شهروندان ولایت هرات می گویند قیمت محصولات زراعتی در این ولایت نسبت به گذشته به صورت بی پیشینه ای افزایش یافته است.

محمد حلیم، یک تن از شهروندان ولایت هرات به خبرنگار رها می گوید: «در بازار فعلی این ولایت قیمت یک کیلو بادمجان رومی از ۲۰ افغانی به ۸۰ افغانی رسیده‌ است.»

وی گفت قبلا یک کیلو بادمجان رومی ۱۰ افغانی تا ۱۵ افغانی در ولایت هرات فروخته می شد اما اکنون قیمت آن به اوج رسیده است.   

به گفته او افزایش قیمت ترکاری در هرات به مشکلات ناشی از مواد سوختی و مواد غذایی اضافه شده است.

جلیل احمدی، از دیگر شهروندان هراتی نیز گفت:«افزایش قیمت مواد غذایی در هرات قیامت به پا کرده است.»  

وی نیز از افزایش قیمت ترکاری در هرات به شدت گلایه مند است و می گوید افزایش قیمت سبزی خوردن از ده افغانی به سی افغانی و نیز افزایش قیمت شلغم، زردک و اسفناج قابل تحمل نیست.  

در همین حال محمد اکرم، یک تن از ترکاری فروشان ولایت هرات نیز به خبرنگار رها می گوید: افزایش قیمت ترکاری به دلیل افزایش قیمت محصولات زراعتی از میدان بار می باشد.

وی گفت:« قبلا ۱۰۰ کیلو بادمجان رومی در میدان بارهای ولایت هرات به ۱۵۰۰ افغانی خریداری  می شد، اما حالا قیمت این محصول زراعتی به مرز ۶۵۰۰ تا ۷۰۰۰ افغانی افزایش یافته است.»

این ترکاری فروش هراتی علاوه می کند قیمت دیگر محصولات زراعتی نیز افزایش یافته است.  

نجیب الله یک تن از دهاقین ولایت هرات نیز به خبرگزاری رها گفت نبود سردخانه یکی از دلایل افزایش قیمت محصولات زراعی می باشد.  

وی گفت اگر ولایت هرات در بخش زراعتی مجهز به سرد خانه باشد دیگر این چنین مشکلاتی برای دهاقین به وجود نخواهد آمد.

نجیب الله می افزاید قیمت ترکاری در هرات ممکن است در آینده از آنچه امروز می بینیم هم بیشتر شود.  

از سویی هم زلمی اسحاقزی، یک تن دیگر از دهاقین ولایت هرات می گوید: یکی از علت هایی که محصولات زراعتی این ولایت افزایش یافته وجود سردخانه ها زراعتی و واردات زراعتی کشورهای همسایه می باشد.

او گفت کشورهای همسایه تلاش زیادی دارند تا محصولات زراعتی هرات – افغانستان نابود شود تا آن کشورها بتوانند دست بازی در واردات زراعتی شان داشته باشند.

مسئولان امارت اسلامی در ریاست زراعت ولایت هرات در این باره حاضر به صحبت نشدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.