• انتشار: ۱۶ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۶:۲۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67444
پرینت

قیمت یک شانه تخم مرغ در هرات از ۲۴۰ افغانی به مرز ۴۲۰ افغانی رسید

شماری از دکانداران در ولایت هرات از افزایش چشمگیر قیمت تخم مرغ در این ولایت خبر می دهند و می گویند که قیمت یک شانه تخم مرغ نزدیک به دو برابر شده است.

محمد آصف، یک تن از دکانداران لبنیاتی در ولایت هرات به خبرنگار رها می گوید: «قیمت تمام اجناس در این ولایت روز به روز بیشتر می شود و مردم در شرایط بیکاری و فقر اقتصادی توان خریداری یک دانه تخم مرغ را ندارند.»

او افزود که قیمت یک عدد تخم مرغ پیش از آمدن امارت اسلامی طالبان در ولایت هرات ۸ افغانی بود، اما هم اکنون به ۱۴ افغانی رسیده است.

وی علاوه می کند قیمت تخم مرغ خانگی نسبت به تخم مرغ ماشینی ۱ افغانی الی ۲ افغانی بیشتر است که اکثر تخم مرغ های ماشینی در فارم های ولایت هرات تولید و بسته بندی می‌شود.

به گفته او، وقتی دکانداران توانایی خرید مواد خوراکی جهت فروش در دکان هایشان را ندارند، مردم فقیر و مستضعف چگونه می توانند خرید کنند.

محمد آصف می گوید در گذشته قیمت یک شانه تخم مرغ ۲۰۰ تا ۲۴۰ افغانی بود، که اما در حال حاضر این قیمت به ۴۰۰ الی ۴۲۰ افغانی نیز رسیده است.

فضل احمد که درولایت هرات دکان بقالی دارد به خبرگزاری رها گفته که حدودا ۳ ماه می شود یک دانه تخم مرغ هم جهت فروش برای دکانش نخریده است.

او می گوید با پولی که حاصل از فروش تخم مرغ ها به مردم کسب می کند دوباره نمی تواند همان تخم مرغ را خریداری کند، زیرا قیمت در حال بالا رفتن است.

فرشید احمد، یک تن از باشندگان ولایت هرات می گوید: «چند روز پیش برای خرید تخم مرغ به حداقل ۱۰ دکان رفتم اما هیچ یک تخم مرغ نداشتند.»

او افزود که تخم مرغ هایی که در بازار فعلی هرات فروخته می شود بیشترشان ماشینی است که نسبت به گذشته کیفیت خوبی ندارند.

فرشید احمد می گوید وضعیت اقتصادی بسیاری از خانواده ها در ولایت هرات خوب نیست، از این رو آنها نمی توانند مواد خوراکی با کیفیت خوب برای خود خریداری کنند.

او می گوید برای مثال حدود ۴ دانه تخم مرغ ۶۰ افغانی می شود، که این برای بسیاری از خانواده ها مبلغ سنگینی است.

علی احمد حسینی یکی از تاجران مواد غذایی در ولایت هرات می گوید مشکلات عدیده ای که در گمرکات کشور وجود دارد سبب گردیده که تجارت به آسانی و بدون مشکل صورت نگیرد و از این رو قیمت های اجناس به خصوص مواد غذایی که مردم نیاز مبرم به آنها دارد افزایش پیدا کند.

او علاوه می کند که تاکنون حرف های زیادی برای حل مشکلات بازرگانان گفته شده اما تمامی آنها در حد حرف باقی مانده و هنوز عملی نشده اند.

به باور وی، تا زمانی که امارت اسلامی طالبان جایگاه رسمی در دنیا پیدا نکند مشکلات به همین منوال ادامه خواهد داشت.

مسئولین در اتحادیه مرغداران ولایت هرات از اظهار نظر در این باره خودداری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.