اجتماعی

قیمت چوب و زغال در هرات نسبت به سال قبل دو برابر شده است

شهروندان در ولایت هرات می گویند که علاوه بر افزایش قیمت مواد غذایی و دیگر کالاهای وارداتی، قیمت چوب و زغال نیز دو برابر افزایش یافته است؛ در حالیکه این کالاها هیچ ارتباطی به افزایش نرخ دالر ندارند.

محمد فرشید، یک تن از باشندگان ولایت هرات در صحبت با خبرنگار رها می گوید با فرا رسیدن فصل زمستان قیمت چوب و زغال در این ولایت نسبت به سال قبل دو برابر افزایش یافته است.

وی می گوید که قیمت چهار کیلو چوب که یک «من» می شود در بازارهای هرات به ۸۵ افغانی تا ۱۰۰ افغانی و یک من زغال نیز که قبلا ۴۰ افغانی بود هم اکنون ۸۰ الی ۱۰۰ افغانی فروخته می شود.

او گفت: «خوب است که آب و هوای ولایت هرات کمی معتدل است، در غیر این صورت در این شرایط بحرانی و بی اقتصادی مردم توان خرید حتی یک کیلو چوب و زغال را ندارند.»

فرشید علاوه می کند که قیمت اجناس در ولایت هرات روز به روز در حال افزایش است و کسبه کاران نیز به بهانه افزایش نرخ دالر تمامی کالاهایشان را گران تر می فروشند.

عبدالکریم، یک تن از زغال فروشان در ولایت هرات به خبرنگار رها می گوید تنها قیمت چوب و زغال بالا نرفته، بلکه قیمت تمام اجناس افزایش یافته است.

او گفت که قیمت ها را زغال فروشان بالا نبردند، بلکه بنابر افزایش قیمت دالر تاثیرات منفی را بالای تمامی مواد غذایی و مواد سوختی گذاشته است.

عبدالکریم اضافه کرد در بازار فعلی هرات قیمت یک کیسه ذغال به ۱۰۰۰ افغانی تا ۱۲۰۰ افغانی، و یک کیلو چوب از ۲۵ افغانی الی ۵۰ افغانی به فروش می رسد.

در همین حال اسدالله احمدی، یک تن دیگر از شهروندان ولایت هرات به خبرگزاری رها گفت: «تمام مردم هرات – افغانستان در شرایط کنونی {یتیم و غریب} شدند و بزرگی را هم ندارند که به تمامی این چالش های موجود نقطه پایان بگذارد.»

او افزود: «اگر مردم افغانستان از خود بزرگی را می داشتند، اوضاع فعلی اینگونه بر آنها رقم نمی خورد. مرگ بهتر از این شرایط برای مردم افغانستان است که این چنین زندگی سخت و دشواری را دنبال می کنند.»

وی خطاب به تمام رهبران اقوام و احزاب سیاسی کشور گفت: «شما که خود را زمامدار و بزرگ افغانستان می نامیدید چرا فرار کردید و چرا مردم بیچاره و بی دفاع را در این حالت بحرانی تنها گذاشتید.»

عبدالله اخلاقی خبرنگار و فعال مدنی در ولایت هرات به خبرنگار رها می گوید با روی کار آمدن امارت اسلامی طالبان قیمت تمامی اجناس بالا رفته است و تاکنون آنها موفق نشده اند که نظارتی روی این افزایش قیمت داشته باشند.

گفتنی است که طالبان چندی پیش کمیسیونی را جهت کنترل و نظارت از قیمت ها ایجاد کردند که تاکنون تاثیری جهت کاهش قیمت ها نداشته است.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا