اجتماعی

قیمت هر کیلو گاز در هرات به مرز ۸۰ افغانی رسید

احمد فریدون حبیبی یک تن از ساکنان هرات امروز (چهارشنبه ۳۱ سنبله) به خبرگزاری رها می گوید قیمت فی کیلو گاز در بازار فعلی این ولایت به مرز ۸۰ افغانی رسیده است.

آقای حبیبی می افزاید در حکومت قبلی، قیمت هر کیلو گاز در هرات بین ۴۰ تا ۵۰ افغانی بود، که اما هم اکنون به دو برابر قیمت افزایش یافته است.

محمد ناصر یک تن از گاز فروشان در ولایت هرات می گوید که قیمت گاز طی دو هفته گذشته روند افزایشی به خود گرفته است و از ۵۵ افغانی رو به افزایش رفته است.

وی علاوه می کند اگر این روند ادامه پیدا کند و راه حلی در این مورد از سوی حکومت طالبان پیدا نشود، ممکن است قیمت هر کیلو گاز به بیش از ۱۰۰ افغانی نیز برسد.

با این وجود جلیل احمد غفوری، فعال مدنی در ولایت هرات می گوید: بیکاری و عدم زمینه اشتغال زایی در این ولایت کم بود که حالا قیمت مواد سوختی هم افزایش یافته است.

وی علاوه می کند تا کنون چیزی که دیده می شود این است که اداره محلی ولایت هرات برنامه دقیقی جهت بررسی و ارزیابی کاهش قیمت های مواد سوختی روی دست ندارد.

این در حالی است که چندی پیش مقامات طالبان در اداره محلی ولایت هرات گفته بودند قیمت فی کیلو گاز از ۴۵ افغانی به ۳۰ افغانی کاهش پیدا خواهد کرد.

هرات از شهرهای مرزی در غرب کشور است که گاز از کشور ایران به این ولایت وارد می شود. نرخ گاز وارداتی ایران در بازار عمده نفت و گاز شهر هرات پیش از سقوط دولت برای هر تن در حدود ۶۷۰ الی ۶۸۰ دالر بود که اما هم اکنون این رقم به ۷۶۰ الی ۷۷۰ دالر در هر متریک تن رسیده است.

گرچه پس از روی کار آمدن طالبان برای چند روزی این قیمت روندی کاهشی به خود گرفته بود و هر متریک تن گاز وارداتی کشور ایران در بازار نفت و گاز شهر هرات در حدود ۶۰۰ دالر معامله شد، اما این قیمت ثبات نگرفت و روند افزایشی خود را شروع کرد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا