• انتشار: 25 مارس 2018
  • ساعت: 20:53
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 27327
پرینت

قیمت انترنت در کشور کاهش می یابد

شورای عالی اقتصادی در تازه ترین جلسه خود قبل از ظهر امروز (یکشنبه) طرح کاهش قیمت انترنت و همچنین طرح برق رسانی به ولسوالی های سرحدی و احداث فابریکات سمنت را مورد تایید قرار داد.

دفتر ریاست جمهوری نوشته در این جلسه که به ریاست آقای غنی در قصر چهارچنار ارگ برگزار شد، بر علاوه بحث و تصویب طرح های متذکره، روی گزارش وزارت مالیه پیرامون صندوق بین المللی پول، طرح عمومی سمنت، پروژه سمنت ولایت هرات، معدن مس شیدا و فابریکه سمنت ولایت سمنگان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شورای عالی اقتصادی در ابتدا طرح برق رسانی در ولسوالی های سرحدی را در پرنسیپ مورد تایید قرار داد. در این طرح که تطبیق آن ۱۸ ماه به طول می انجامد، ۵۵ ولسوالی سرحدی و ۳۸۰ هزار خانواده از انرژی برق بهرمند می گیردند.

رئیس‌جمهور دراین خصوص گفت: «هدف اول پالیسی ما این است تا انرژی از منابع داخلی تولید گردد و اتاق تجارت و صنایع طرح واضح را این زمینه ترتیب و ارائه کند که چطور سرمایه‌ گذاری ممکن می‌ باشد.»

در بخش دوم، طرح کاهش قیمت انترنت و دارک فایبر نوری پس از بحث‌های مفصل مورد تصویب قرار گرفت.

آقای غنی تاکید کرد  که در بخش فایبر نوری نیاز به جلسات بیشتر می ‌باشد و گفت که باید شرکت افغان ‌تلیکام از روند کاری خود به شورای عالی اقتصادی گزارش دهد.

در ادامه، وزارت مالیه پیرامون جلسات همکاری با صندوق بین‌المللی پول به جلسه گزارش داد.

رئیس ‌جمهور دراین مورد گفت که باید روی برنامه سه‌ ساله با صندوق بین‌ المللی پول کار شود و بر نیاز همکاری بیشتر با این صندوق تأکید کرد.

در این گزارش تصریح ‌یافته که این صندوق بخاطر نوآوری‌ها در بودجه ۱۳۹۷ از وزارت مالیه قدردانی نموده و همچنین از تعهد دافغانستان بانک بخاطر محافظت ذخایر خارجی و مهار ساختن خطرات متوجه بانک‌های ضعیف تقدیر کرده ‌است.

به‌همین ترتیب در گزارش آمده ‌است که صندوق بین‌المللی پول از دولت افغانستان بخاطر تقویت چارچوب قانونی برای جرم‌شناسی، ثبت و اشاعه دارایی ‌های مقامات دولتی تقدیر نمود.

سپس، طرح عمومی سمنت که از سوی مسوولین وزارت معادن و پترولیم به جلسه ارائه گردیده بود مورد بررسی و تدقیق قرار گرفت.

آقای غنی گفت که ظرفیت حقوقی، تخنیکی و تدارکاتی دراین بخش در گذشته وجود نداشته اما اکنون ظرفیت مناسب ایجاد شده ‌است.

وی در این خصوص هدایت داد که کمیتۀ مشترک از وزارت معادن و پترولیم، ادارۀ تدارکات ملی و دفتر مشاوریت ارشد رئیس ‌جمهور در امور زیربناها طرح متذکره را مورد بررسی قرار دهند.

همچنین طرح احداث فابریکات سمنت در ولایت سمنگان که توسط مسوولین وزارت معادن و پترولیم ارائه گردیده ‌بود، مورد بحث قرار گرفت و تصویب شد.

رئیس‌جمهور این طرح را گامی بزرگ در بخش تولید سمنت دانست و در خصوص زمین مورد نیاز فابریکات متذکره گفت که باید مذاکره بیشتر صورت گیرد.

وی افزود که در بخش واردات ماشینری تخفیف درنظر گرفته ‌شود و تصریح داشت که شرکت برشنا در بخش برق‌ رسانی روی یک فرمول واضح باید به‌ نتیجه برسد.

در طرح احداث سمنت تصریح گردیده ‌است که در فاز اول و دوم این فابریکه به ‌گونۀ مستقیم و غیر مستقیم برای ۳۰۰۰ تن زمینۀ کار و اشتغال فراهم خواهد شد و کار اکمال آن در مدت یک‌ سال به انجام خواهد رسید.

در اخیر، پیرامون جزئیات پروژۀ سمنت ولایت هرات به‌ گونۀ مفصل بحث گردید و جلسه فیصله کرد که تا یک ‌ماه دیگر همه طرح‌های پیشنهادی دراین خصوص مورد بررسی قرار گیرد و نهایی شود.

آقای غنی گفت که حکومت علاقه‌ مند سرمایه ‌گذاری در بخش معادن است و سرمایه‌ گذاری داخلی در اولویت کار قرار دارد.

وی افزود که پس از بررسی طرح‌های متذکره، در زمینه تصامیم اتخاذ می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.