• انتشار: 1 ژانویه 2017
  • ساعت: 13:08
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17042
پرینت

قیمت انترنت در افغانستان کاهش یافته است

وزارت مخابرات و تکنالوجی معلوماتی کشور گفته است که قیمت انترنت در سال های اخیر کاهش قابل ملاحظه ای داشته، به طوریکه قبلا افغانستان ۱۰ جی بی انترنت را از قرقیزستان در بدل ۴۰۰ هزار دالر خریداری می کرد، که هم اکنون این رقم به ۲۰۰ هزار دالر رسیده است.

مرکز رسانه های حکومت با انتشار خبرنامه ای از سوی وزارت مخابرات کشور، از برخی دستاوردهای این وزارت طی سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ خبر داده است.

در خبرنامه آمده است که براساس آمار و معلومات جدید وزارت مخابرات، طی این سال ها بیش از ۲٫۳ میلیارد دالر در بخش مخابراتی کشور سرمایه گذاری صورت گرفته است.

همچنین، ۲۰۰ هزار نفر در بخش مخابرات کشور مشغول به کار هستند که از این میان ۶۰ فیصد آنان را زنان تشکیل می دهند. و کاربران فعال بخش مخابرات به ۲۱ میلیون نفر رسیده است و ۸۹ در صد نفوس کشور تحت پوشش مخابراتی قرار دارد.

براساس این خبرنامه، وزارت مخابرات عمده ترین دست آوردهایش در سال ۱۳۹۵ را به شرح زیر اعلام کرده است:

ـ امسال به طول ۹۶۸ کیلومتر شبکه فایبرنوری بر علاوه شبکه ملی فایبر نوری در مسیرهای جدید از جمله درمناطق مرکزی، جنوب، جنوب شرق و شمال شرق کشور گسترش یافته است.

– به تعداد ۵۰ سایت، ۳۰ دانشگاه و مکتب با فایبر نوری وصل گردیده اند.

ـ دریک اقدام بی سابقه بیش از ۳۰۰۰۰ شماره تیلفون دیجیتال درکابل و ولایات دراختیار مردم قرار گرفته است.

ـ درقسمت قیمت انترنت کاهش قابل ملاحظه بوجود آمد؛ به طور مثال: قبلاً افغانستان ۱۰ جی بی (GB) انترنت را از قرقیزستان دربدل چهارصد هزار دالر بدست می آورد؛ که امسال این مبلغ به ۲۰۰ هزار دالر کاهش یافته است.

ـ همین طور پیش از این، افغانستان ۱۰ جی بی انترنت را از پاکستان دربدل ۲۵۰ هزار دالر بدست می آورد، که امسال این قیمت به ۱۸۰ هزار دالر کاهش یافت.

ـ یک ام بی انترنت که پیش از این برای مردم در منازل و بازارهای تجاری در بدل ۶۰ دالر توزیع می گردید؛ امسال قیمت این ظرفیت به ۴۸ دالر کاهش یافته است.

– در جریان سال ۱۳۹۵ هجری شمسی به تعداد ۴۲۳ سایت مخابراتی نصب و فعال گردیده است.

– ۲۴۲ دستگاه ارتباط قریه نصب و فعال شده است.

عواید: عواید مجموعی سال ۱۳۹۵ هجری شمسی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی ۱۳٫۷ میلیارد افغانی بوده که نسبت به هدف تعین شده از سوی وزارت مالیه ۱٫۵ میلیارد افغانی بالاتر بوده که ۳۵ فیصد افزایش را نشان میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.