اجتماعی

قطع درختان پسته در بادغیس؛ سوزاندن درآمد حاصل از صادرات

شماری از باشندگان ولایت بادغیس به خبرگزاری رها گفته اند که شمار درخت های پسته در این ولایت کاهش چشمگیری یافته، به طوری که از ۹۰ هزار هکتار زمین تحت کشت درختان پسته در گذشته هم اکنون تنها ۳۰ هزار هکتار باقی مانده است.

محمد جمشیدی یک تن از باشندگان بادغیس به خبرنگار رها گفت برخی ها اقدام به قطع غیرقانونی درختان پسته در این ولایت می کند و از آنها به عنوان سوخت برای گرم کردن منازلشان استفاده می کنند.

وی می گوید بجای این که از این درختان، پسته حاصل آید که برای صادرات و ارز آوری برای کشور خوب است، از این درختان مثمر فقط به عنوان سوخت برای گرما استفاده می شود.

او از مسئولین مربوطه امارت اسلامی طالبان خواست تا مانع قطع شدن این درختان گردد.

این در حالیست که چندی پیش وزارت زراعت طالبان از تشکیل قطعه ای تحت نام «قطعه سبز» در چارچوب وزارت زراعت خبر داده که هدف آن جلوگیری از قطع جنگلات و درختان در سطح کشور است.

میروس پهمل، آگاه امور کشاورزی در ولایت بادغیس با بیان این که قطع درختان به ضرر محیط زیست، مردم و دولت است، به خبرنگار رها گفت: «جنگلات یک خانه مصون برای حیات وحش است و در حفظ آن تمام شهروندان کشور باید کوشا باشند.»

محی‌الدین بشری، رئیس زراعت و دامداری طالبان در ولایت بادغیس نیز ضمن تایید قطع شدن درختان پسته در جنگلات این ولایت می گوید اداره محلی بادغیس با عاملان اصلی قطع این درختان برخورد قانونی خواهد کرد.

گفتنی است که ولایت بادغیس به خاطر داشتن درخت های پسته در کشور معروف است که حاصلات پسته آن عموما به خارج از افغانستان صادر می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا