سیاست

قطر: نباید به این خاطر که طالبان قدرت را در دست گرفته اند افغانستان را تنها گذاشت

«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر امروز (سه شنبه) در کنفرانس مطبوعاتی با «خوسه مانوئل آلبارس» همتای اسپانیایی خود در شهر دوحه گفت: ما درباره روابط دوجانبه بین قطر و اسپانیا و همکاری قوی بین دوطرف در زمینه‌های مختلف بحث و تبادل نظر کردیم.
وی افزود: همه مسائل منطقه‌ای و در صدر آن تحولات افغانستان از دیگر محورهای دیدار با وزیر خارجه اسپانیا بود.
وزیر خارجه قطر خاطرنشان کرد: ما در مذاکرات با همتای اسپانیایی درباره اهمیت رفت و آمد به افغانستان تاکید کردیم.
وی تصریح کرد: باید تلاش‌های بین‌المللی برای تامین کمک‌ها برای ملت افغانستان افزایش یابد.
محمد بن عبدالرحمن آل ثانی گفت: موضع ما این است که نمی‌توانیم به خاطر اینکه طالبان زمام امور را بدست گرفته است، افغانستان را منزوی و تحریم کنیم.
وی تاکید کرد: گفت وگو همان یگانه راه حل برای برون رفت از این وضعیت است و نمی‌توان کشوری را که در سایه این دشواریها زندگی کرده است، تنها به حال خود رها کرد.
وزیر خارجه قطر گفت: از همگان می‌خواهیم که با افغانستانی‌ها گفت وگو کنند.
وی تصریح کرد: قطر و ترکیه تعمیرات فنی میدان هوایی کابل را انجام داده‌اند و رایزنی‌ها درباره تامین امنیت این میدان هوایی همچنان در جریان است.
وزیر خارجه قطر در بخش دیگری از کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با همتای اسپانیایی به مسئله فلسطین نیز اشاره و تاکید کرد: موضع ما در قبال این مسئله و دستیابی ملت فلسطین به حقوق کامل خود ثابت است.
همتای اسپانیایی وزیر خارجه قطر نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما نقش قطر در افغانستان و روند انتقال افراد از این کشور را ارج می‌نهیم.
وی در عین حال افزود: ما نگران وضعیت سیاسی و اقتصادی کنونی افغانستان هستیم.
قطر در دو سال گذشته میزبان گفت وگوهای نمایندگان آمریکا و گروه طالبان و همچنین نمایندگان دولت سابق کابل با این گروه بود.

یادآوری می کنیم، که وزیر خارجه قطر همچنین اوایل هفته جاری به کابل سفر کرد و با سران گروه طالبان درباره وضعیت افغانستان گفت وگو و رایزنی کرده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا