• انتشار: ۱۴ دلو ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۱:۴۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54020
پرینت
پیام استاد سرور دانش در ارتباط با اعزام هیأت عالی رتبه جهت رسیدگی به قضیه بهسود

قضیه بهسود باید به صورت اساسی حل شود/مسأله را قومی نسازید!

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور غنی، طی پیامی در مورد قضیه بهسود بر حل ریشه ای قضیه بهسود و تامین امنیت شاهراه کابل-جلریز و پرهیز از قومی سازی مساله در بهسود تاکید کرده است.

براساس پیام اقای دانش مردم هزاره جات به ویژه بهسود همواره طرفدار دموکراسی و جمهوریت بده اند اما عده ای می خواهند این مردم را تحریک کنند.

متن دقیق پیام به صورت زیر است:

ضمن اظهار تأسف مجدد از رویداد تلخ روز جمعه ۱۰ دلو ۱۳۹۹ در بهسود، خوش حال هستیم که هیأت عالی رتبه و با صلاحیت متشکل از مقامات دولتی و متنفذین محلی به ساحه رسیده است و کار خود را آغاز کرده است.

در باره اعزام هیات و وظایفی که به دوش دارد و نیازهای مبرم مردم و اقدامات ضروریی که باید انجام شود، چند مطلب را به اطلاع همه مردم شریف افغانستان مخصوصا مردم مناطق هزاره جات و به طور خاص مردم بهسود می‌رسانم:

۱٫ با توجه به این‌که کشور و مردم ما در شرایط خاص قرار دارد و تهدیدات و خطرات از هر سو در کمین است، رویداد تلخی که روز جمعه گذشته اتفاق افتاد باید به صورت مسالمت آمیز حل شود.

۲٫ از هیات اعزامی می‌خواهم که ضمن رسیدگی جدی به وضعیت آسیب دیدگان، قضیه را به صورت عادلانه و همه جانبه بررسی کند و نتیجه بررسی خود را به رهبری حکومت گزارش دهد.

۳٫ به نظر می‌رسد وقت آن رسیده است که قضیه بهسود و تنش‌های ایجادشده به صورت اساسی و ریشه‌ای حل گردد تا مردم منطقه از نگرانی‌ها و آسیب‌های پیاپی مصئون شوند. بنابراین از همه بزرگان، شخصیت‌های سیاسی، علما، متنفذین و همۀ مردم منطقه می‌خواهم که با خویشتن‌داری کامل با هیأت اعزامی به صورت همه جانبه همکاری نمایند.

۴٫ مردم هزاره به شمول مردم بهسود همواره طرفدار نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی بوده و هیچگاه طرفدار خشونت و یا تقابل با حکومت و نظام نیستند. بنابراین هر کسی و یا هر گروهی که به هر انگیزه ای به تحریک مردم بپردازد، منافع و مصالح مردم را با خطر مواجه می‌سازد و باید جلو آنها گرفته شود.

۵٫ قومی ساختن مسایل و استفاده ابزاری از احساسات مردم در جهت تقابل قومی از خواسته‌ها و پلان‌های شوم دشمنان این سرزمین است. اقوام با هم برادر افغانستان در طول تاریخ در کنار هم برادر وار زندگی کرده‌اند و در آینده نیز باید در کنار هم باشند و زندگی کنند. بنابراین هر کسی و یا هر گروهی که با استفاده سوء از احساسات مردم، به تقابل قومی دامن می‌زند خائن به منافع همه اقوام و به وحدت ملی افغانستان به حساب می‌آید.

۶٫ حکومت متعهد و مکلف به تأمین امنیت شاهراه‌ها و مناطق هزاره‌جات مخصوصا شاهراه میدان- جلریز- بهسود است و ما برای تحقق این هدف از همه تلاش و کوشش خود کار خواهیم گرفت. در مقابل از همه کسانی که در قالب گروپ‌های مسلح و به نام خیزش‌های مردمی در بهسود و سایر مناطق فعالیت می‌کنند هم می‌خواهیم که باید در چوکات قانون و ساختارهای مشروع نهادهای امنیتی و دفاعی دولتی در تأمین امنیت مردم و منطقه خود سهم بگیرند.

سرور دانش

معاون دوم رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

کابل، ۱۴ دلو ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.