• انتشار: 30 اکتبر 2017
  • ساعت: 23:03
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 25320
پرینت

قزاقستان آماده همکاری در بخش های نظامی و عکس برداری فضایی با افغانستان است

وزیر دفاع و صنعت قزاقستان در دیدار با عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور گفته است که کشورش آماده همکاری در بخش های نظامی  عکس برداری فضایی با افغانستان است.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی با نشر خبرنامه ای امروز (دوشنبه) نوشته است که داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور بعدازظهر امروز در قصر سپیدار با آقای «بیبوت بکرویچ اتم‌کولف» وزیر دفاع و صنعت فضایی جمهوری قزاقستان دیدار کرد.

آقای عبدالله ضمن خوش آمدگویی وزیر دفاع و صنعت قزاقستان و هیات همراهش به افغانستان، کشور قزاقستان را کشوری دوست و برادر برای افغانستان خواند.

رییس اجرایی در ادامه از تهدیدهای مشترک علیه منطقه و هر دو کشور سخن زد و برهمکاری‌ دفاعی و امنیتی میان دو کشور برای مهارساختن این چالش‌ها تاکید نمود.

وزیر دفاع قزاقستان سفر خود به کابل را پردستاورد خواند و از صحبت ‌های مفصل و فشرده خود با وزارت‌های دفاع٬‌ داخله و دیگر مسوولان کشور گزارش داد.

آقای اتم ‌کولوف گفت که در عرصه ‌های افزایش تجارت٬‌ کار مشترک بالای انرژی٬ امتداد و ساختن خط آهن و همکاری‌های نظامی-امنیتی با طرف افغانستان صحبت کرده‌ و کشورش آماده است در این بخش‌ها با افغانستان همکاری کند.

وی همچنین از آمادگی کشورش برای امضای توافقنا‌مه ‌های همکاری با افغانستان در عرصه نظامی٬‌ عکس ‌برداری فضایی و امنیت سایبری خبرداد.

او همچنین تاکید نمود که کشورش به فراهم سازی زمینه تحصیل به دانشجویان افغانستان در قزاقستان ادامه می‌دهد٬‌ و آماده است کدرهای ملکی و نظامی افغانستان را نیز آموزش دهد.

آقای اتم ‌کولوف همچنین در صحبت‌هایش از کمک‌های انسانی دونیم ملیون دالری کشورش به افغانستان خبرداد.

او گفت: “قوای مسلح افغانستان در دفاع از تمام جمهوریت‌های آسیای میانه در خط اول نبرد علیه تروریزم می‌جنگد و ما آماده‌ هستیم از شما و نیروهای مسلح شما حمایت نماییم.”

رییس اجرایی کشور با تشکر و قدردانی از همکاری ‌های جمهوری قزاقستان به ادامه این همکاری‌ها و مبارزه مشترک با تروریزم برای صلح و استقرار در منطقه تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.