سیاستِتیتر یک

قریشی: پاکستان به حصارکشی خود در امتداد خط دیورند ادامه می دهد

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان امروز (دوشنبه ۱۳ جدی) در یک نشست خبری در اسلام آباد گفت که کشورش منافع خود را دنبال می کند و علیرغم رویدادهای اخیر در ولایات نیمروز و ننگرهار به حصارکشی در امتداد خط دیورند ادامه خواهد داد.

وی گفت که اسلام آباد سوء تفاهم های بوجود آمده با طالبان را از مسیر دیپلماتیک حل و فصل خواهد کرد.

قریشی افزود: «ما خاموش نخواهیم ماند. حصارکشی روی مرز را آغاز کرده ایم و آن را ادامه خواهیم داد. افغانستان کشور دوست و برادر ماست؛ اما بعضی جناح ها می خواهند به مسائل غیرضروری دامن بزنند که به نفع پاکستان نمی باشد.»

گفتنی است که طی دو رویداد جداگانه در ولایات ننگرهار و نیمروز، نیروهای طالبان حصارهای مرزی پاکستان در امتداد خط دیورند را تخریب کردند و مدعی شدند که این حصارها به داخل خاک افغانستان فراتر از خط دیورند کشیده شده بودند.

پاکستان و افغانستان در حدود ۲۶۷۰ کیلومتر مرز مشترک و ۱۸ نقطه گمرکی با یکدیگر دارند که گذرگاه تورخم و چمن از پرتردد ترین آنها می باشد.

خط دیورند همواره یکی از مسائل مورد مناقشه میان پاکستان و افغانستان بوده است؛ بطوریکه پاکستان این خط را مرز رسمی بین المللی میان دو کشور می داند و اما افغانستان آن را قبول ندارد.

پیش تر امرالله صالح معاون نخست دولت سقوط کرده اشرف غنی گفته بود که انتشار فیلمی از تخریب حصارهای پاکستان توسط افراد طالبان یکی از برنامه های استخبارات پاکستان است که به بدنبال هویت بخشی ملی به طالبان می باشد.

امرالله صالح طالبان را دست نشانده های پاکستان می داند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا