سیاستِتیتر یک

قریشی: هیات طالبان را به خاطر تسهیل صلح افغانستان به پاکستان دعوت کرده ایم

وزیر خارجه پاکستان می‌گوید هدف اسلام‌آباد از دعوت رسمی هیأت سیاسی طالبان تسهیل روند صلح افغانستان است.

 شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان درباره دعوت رسمی این کشور از طالبان برای سفر به اسلام‌آباد به رسانه‌ها گفت: «هیأت این گروه در اسلام‌آباد است و فردا به عنوان بخشی از تلاش‌ها جهت ایجاد اعتماد متقابل با آن‌ها گفت‌وگو خواهیم کرد.»

وی افزود دعوت از طالبان برای تاکید بر اهمیت گفت‌وگوهای صلح است و مذاکره تنها راه رو به جلو در افغانستان محسوب می‌شود.

وزیر خارجه پاکستان تصریح کرد: این (تلاش‌ها) برای صلح افغان‌ها است و نقش ما به عنوان تسهیل کننده است.

قریشی ادامه داد: هدف اصلی تامین صلح است و گام بعدی باید آغاز مذاکرات بین‌الافغانی باشد.

وی همچنین درباره نقش هند در روند صلح افغانستان نیز مدعی شد دهلی‌نو خواستار صلح در پاکستان و افغانستان نیست و نقش هند در افغانستان را نیز غیرمسوولانه و خرابکارانه خواند.

پیش از این نیز «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفته بود هیأت این گروه در دیدار با مقامات ارشد پاکستان درباره جریانات اخیر روند صلح افغانستان، مهاجرین افغان مقیم پاکستان، رفت و آمد مردم و ایجاد سهولت‌های تجاری بین دو کشور و نیز دیگر موضوعات مربوطه گفت‌وگو خواهد کرد.

پاکستان در حالی از طالبان برای سفر به این کشور دعوت کرد که وزارت خارجه این کشور اخیراً اعلام کرده بود قطعنامه ۲۲۵۵ شورای امنیت سازمان ملل را به طور کامل اجرا خواهد کرد.

این قطعنامه درباره بلوکه کردن دارایی‌ها، ممنوعیت سفر و تحریم‌های تسلیحاتی بر افراد، گروه‌ها، شرکت‌ها و اشخاص مرتبط با طالبان است و رسانه‌ها گزارش دادند که در پی اعمال تحریم‌های پاکستان ۱۴۰ عضو طالبان از جمله ملا برادر و برخی دیگر از اعضای تیم مذاکره‌کننده این گروه در فهرست تحریم‌های پاکستان قرار گرفتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا