سیاست

قریشی: محب تباه کننده صلح در افغانستان است

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در ارتباط با سخنان حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور واکنش نشان داد و گفت، امیدوارم هستم محب رفتارش را اصلاح و در گفتار خود تأمل کند.

وزیر خارجه پاکستان روز شنبه،۱۵ جوزا سخنان مشاور امنیت ملی کشور را به تندی به انتقاد گرفت و بیان داشت: «من با جامعه جهانی مطرح می‌کنم که این فرد «محب» به عنوان مشاور شورای امنیت ملی افغانستان، در واقع یک عنصر تبا‌ه‌کننده صلح در افغانستان است».

این مقام ارشد پاکستانی مشاور شورای امنیت ملی کشور را مخاطب قرار داد و گفت به من گوش بده «من منحیث وزیر خارجه پاکستان با شما صحبت می‌کنم که اگر به اتهامات علیه این کشور ادامه دهید، مردم پاکستان دیگر به شما احترام نخواهند داشت و دست دوستی نخواهند داد.»

آقای قریشی افزود: «از زمان سخنرانی شما در ننگرهار، خون من و تمام مردم پاکستان از شدت عصبانیت در حال جوشیدن است و شما باید شرمنده باشید و در قبال سخنان‌تان مقصر هستید».

وزیر خارجه پاکستان تاکید می‌کند که کشورش تنها به فکر صلح و ثبات در منطقه است و در جریان سال‌های متمادی هزینه‌های سنگین مالی و جانی از جانب تروریستان را متحمل شده است.

آقای قریشی همچنان از مردم افغانستان خواسته است که با محب صحبت کنند تا رفتارش اصلاح کن.

مشاور امنیت ملی کشور سه هفته پیش طی اظهاراتی در جمعی در ننگرهار بر پاکستان تاخت و آن کشور را متهم کرد که با استفاده از یک «گروه قدرت‌طلب» در صدد گسترش مرزهای خود در داخل افغانستان است.

آقای محب همچنین گفت که اقوام پاکستان به شمول پشتون ها و بلوچ ها از حکومت کشور شان «خوش نبوده» و به گفته وی، پشتون ها به خاطر «به دست آوردن حق شان قیام کرده «و بلوچ ها» به خاطر حق شان می جنگند.»

این اظهارات تند آقای محب در مورد پاکستان درست چهار روز بعد از آن صورت گرفت که جنرال قمر جاوید باجوه، لوی درستیز پاکستان همراه با جنرال سارنیک کارتر، لوی درستیز بریتانیا به کابل سفر کرده، با رئیس جمهور غنی و سایر مقامات ارشد افغانستان دیدار کرده بود.

وزارت خارجه پاکستان هفته گذشته نیز با نشر اعلامیه‌یی، این اظهارات آقای محب را «غیرمسؤولانه» و «اتهامات بی‌بنیاد» خواند و افزود که این گونه اظهارات اعتماد بین اسلام آباد و کابل را آسیب می‌رساند.

اما یک مقام پاکستانی پس از این اظهارات محب گفت که اسلام آباد روابط خود با او را قطع کرده است.

محب اما گفت که هیچ پیام رسمی در این مورد از سوی پاکستان دریافت نکرده است و انتظار رفتار غیردیپلماتیک از سوی این کشور را نیز ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا