• انتشار: ۷ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۳:۳۸
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 64323
پرینت

قرص فایزر ضد کرونا تولید می شود

دکتر میکائیل دولستن، مسئول بخش علمی شرکت فایزر، گفته است این قرض که نوعی درمان ضد ویروسی خوراکی ست به طور بالقوه می تواند در درمان علائم عفونت برای بیماران کووید-۱۹ مورد استفاده قرار بگیرد.

 شرکت داروسازی فایزر اعلام کرد در حال آزمایش قرصی است که می‌تواند به افراد کمک کند تا در صورت ابتلای نزدیکان و خانواده‌شان به بیماری کووید-۱۹، خود از این ویروس در امان بمانند.

داروی جدید یک ترکیب تازه از دوز پایین داروی ضد ایدز «ریتوناویر» است که در صورت پشت سر گذاشتن مراحل آزمایشات بالینی برای افراد بالای ۱۸ سال مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته محققان، استفاده از این دارو علاوه بر کمک به درمان در افراد، به کند شدن گسترش بیشتر همه‌گیری کمک می‌کند.

دکتر میکائیل دولستن، مسئول بخش علمی شرکت فایزر، گفته است این درمان ضد ویروسی خوراکی به طور بالقوه می تواند در درمان علائم عفونت برای بیماران کووید-۱۹ مورد استفاده قرار بگیرد.

وی در این باره اضافه کرد: «این درمان هم برای افرادی که به ویروس مبتلا شده‌اند و هم افرادی که در معرض آن قرار گرفته‌اند می‌تواند موثر باشد و در واقع مکمل تاثیر واکسن‌ها است.»

مراحل اولیه آزمایش داروی جدید با نام «PF-07321332» در مارس ۲۰۲۰ آغاز شده است. این قرص، که اصطلاحا «مهارکننده پروتئاز» نام دارد، ترکیبی از درمان‌های مخصوص ایدز و هپاتیت سی به شمار می‌رود و مانع از تولید آنزیم‌های مورد نیاز برای تکثیر ویروس در سلول‌های انسانی می‌شود.

محققان انتظار دارند این قرص بتواند جلوی بروز علایم و انتشار عفونت در بدن را برای مدت ۱۴ روز بگیرد.

فایزر می‌گوید نتایج آزمایشات بالینی این دارو را، که بر روی ۲ هزار و ششصد و شصت نفر در حال انجام است، احتمالا تا پایان سال جاری میلادی (یعنی سه ماه دیگر) اعلام کند.

در حال حاضر چندین شرکت دیگر نیز در حال کار بر روی داروهای خوراکی ضد کووید-۱۹ هستند که به لحاظ ساختار شبیه داروی ضد آنفولانزای تامیفلو است و از پیشرفت شدید بیماری جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.